JoomlaTemplates.me by Discount Bluehost
Kategoria: Anglia

DOVER - miasto

 

1. Informacje ogólne

2. Historia

3. Ciekawe miejsca

4. Ciekawostki

5. Opinia

6. Bibliografia

7. Mapa

 

1. Informacje ogólne

Dover - miasto w Anglii, w hrabstwie Kent, nad kanałem La Manche. Od czasów Rzymskich znajdowała się tutaj osada którą mieszkańcy nazywali Dubris.

 

2. Historia

Niestety nie udało mi się znaleźć informacji o historii samego miasta. To co znajdowałam w kolejnych źródłach wiązało się ściśle z historią zamku, którą opisałam w punkcie "Ciekawe miejsca".

 

3. Ciekawe miejsca

  • Eurotunel - otwarty w 1994 roku biegnie pod kanałem La Manche, długość tunelu to ok. 50km. Łączy Anglię i Francję. Terminal wyjeżdżających z niego pociągów znajduje się w samym Dover.
  • Klify (White Cliffs) - to im Anglia zawdzięcza swoją starożytną nazwę Albion, co znaczy "biały". Skąd ten kolor? Rozpuszczający się w wodzie dwutlenek węgla mikroorganizmy wykorzystują do budowy skorupek. Po śmierci żyjątek białe jak śnieg skorupki opadają na dno tworząc kolejne wapienne warstwy. Majestat i potęga klifów w pełni widoczne są z morza. Ich niesamowita charakterystyczna biel na tle błękitnego morza budziła zachwyt oraz emocje już od niepamiętnych czasów. Pisał o nich już w IV wieku p.n.e. grecki podróżnik Pyteasz z Massalii. Zwrócone w stronę kontynentalnej Europy, posiadają także symboliczny charakter stanowiąc obronną tarczę przed najeźdźcą. Urwiska rozciągają się na przestrzeni przeszło ośmiu kilometrów, osiągając w niektórych miejscach nawet ponad 100 metrów wysokości. Z myślą o turystach wytyczono tu kilka nadbrzeżnych szlaków. Jeden z nich prowadzi do klifu Szekspira (Shakespeare Cliff). Inny zaś doprowadzić nas może do centrum informacyjnego Gateway to the White Cliff.

ADRES:

Langdon Cliffs

Upper Road

Dover

CT16 1HJ

View the embedded image gallery online at:
http://daytrip.pl/index.php/eu/uk/anglia/dover#sigFreeId731d5d170d

  • Sekretne wojenne tunele (Dover Castle's Secret Tunnels) - pierwsze tunele pod zamkiem zostały zbudowane w średniowieczu, aby zapewnić chronioną linię komunikacji dla żołnierzy obsługujący północną linię i umożliwić garnizonowi skrycie przed atakiem z zaskoczenia. Podczas wojen napoleońskich, ten system tuneli został znacznie rozszerzony, by wzmocnić zamek przed francuską inwazją. Siedem tuneli wykopano jako koszary dla żołnierzy i funkcjonariuszy. Były w stanie pomieścić do 2000 żołnierzy. Są to jedyne koszary podziemne jakie kiedykolwiek zbudowano w Wielkiej Brytanii. W maju 1940 roku, tunele stały się centrum dowodzenia dla "Operacji Dynamo" - ewakuacji Brytyjskiego Korpusu Ekspedycyjnego (BEF) i wojsk francuskich z plaż Dunkierki. Admirał Ramsay i jego personel pracował przez całą dobę przez dziewięć dni. W sumie ewakuowano 338 000 mężczyzn z BEF i 139 000 francuskich żołnierzy. W okresie zimnej wojny tunele zostały szerzej rozbudowane w celu utworzenia Regionalnego Centrum zarządzania na wypadek wojny nuklearnej. Po upadku muru berlińskiego w 1989 roku zapotrzebowanie na taki rodzaj obiekt spadło, a na początku lat 1990 obiekt został zupełnie wycofany ze służby i otwarto go dla publiczności. Chodząc po tunelach napotyka się na kuchnię, a w niej...... z głośników dochodzi dźwięk gotowania, trzask przykrywek, świst gotowanej, rozmowy kucharzy, a także (nigdy tego nie zapomnę) zapach! gotowanych ziemniaków!!!! Niesamowita sprawa!!! Człowiek po prostu w mgnieniu oka przenosi się do czasów wojennych...
  • Zamek (Dover Castle) - zwany "kluczem do Anglii". Podzielony jest na 5 stref tematycznych. Każda przedstawia inny okres historyczny. Dover Castle jest jednym z największych i najbardziej znanych Europejskich twierdz, a jego pozycja na granicy, zapewniała obronę ważnych miejsc w Wielkiej Brytanii. Zamek jest strategicznie zlokalizowany, strzegąc najbliższego punktu lądowania do Europy kontynentalnej. Historycy podają, że miejsce, na którym wzniesiono zamek, miało pewnego rodzaju fortyfikacje już w czasach epoki żelaza, jeszcze zanim na Wyspach Brytyjskich pojawili się Rzymianie. Świadczą o tym wykopaliska archeologiczne, które przyczyniły się do odkrycia dawnych fundamentów. To właśnie na nich wybudowano w XII wieku Dover Castle. Wewnątrz fortyfikacji znajduje się Pharos – 24-metrowa, czerto-piętrowa Rzymska latarnia morska wybudowana w pierwszym wieku naszej ery. Latarnia jest jednym z najstarszych budynków znajdujących się na terenie Wielkiej Brytanii. Z późniejszych czasów pochodzi przylegający do latarni kościół Św. Marii de Castro, oraz znajdujące się w pobliżu fragmenty umocnień. Kościół został odbudowany w późnym XVIII wieku, przez co wygląda bardziej na wiktoriański niż na średniowieczny. Za czasów panowania Henryka II twierdza zaczęła nabierać kształtów, jakie możemy podziwiać do dziś. Z tamtego okresu pochodzą mury wewnętrzne i zewnętrzne oraz baszta. Za budowę odpowiedzialny był Maurice the Engineer.W 1216 roku grupa zbuntowanych wobec korony arystokratów zaprosiła do Anglii francuskiego króla Ludwika VIII, który miał przejąć tamtejszy tron. Jego wojska odniosły pewne sukcesy w przełamaniu oporu garnizonu stacjonującego w Dover, jednak ostatecznie nie udało im się zdobyć twierdzy. Po najeździe Francuzów przebudowano północną bramę, tak by stała się bardziej odporna na ataki wroga. Stworzono także dwa nowe wejścia w zewnętrznych murach obronnych – Fitzwilliam’s Gate na zachodzie oraz Constable’s Gate na wschodzie. Do czasów Tudorów, zamek zyskał kolejne umocnienia w postaci armat. Podczas Angielskiej Wojny Domowej Dover Castle początkowo był ostoją rojalistów. Jednak w 1642 roku dzięki sprytnemu zabiegowi parlamentarzystów udało się go odbić bez jednego wystrzału. Pod koniec XVIII wieku w czasie wojen napoleońskich zamek przeszedł znaczną przebudowę, która zaowocowała kolejnymi umocnieniami.

ADRES:

Dover Castle

Dover

Kent

CT16 1 HU

View the embedded image gallery online at:
http://daytrip.pl/index.php/eu/uk/anglia/dover#sigFreeIdbf539f65f9

 

4. Ciekawostki

  • Uwiecznione w dramacie Williama Szekspira "Król Lear" białe klify Dover doczekały się skały nazwanej imieniem pisarza;
  • w pogodne dni z brzegu klifów można dostrzec brzeg Francji.

 

5. Opinia

23.09.2011 roku wracając do Polski postanowiliśmy przyjechać na prom wcześniej i zobaczyć coś więcej niż port, z którego wypływaliśmy na kontynent, by dalej kontynuować podróż do Polski. Otóż fortyfikacja wywiera ogromne emocje! (chociaż to nie powinno dziwić bo to w końcu największy zamek w Anglii). Zdecydowanie trzeba poświęcić cały dzień na to, aby wszystko dokładnie obejść, obejrzeć, sfotografować (tak w ogóle to chciałabym przeprosić za jakość zdjęć :-/ niestety w trakcie zwiedzania rozładowała się bateria od aparatu). Obserwując i spacerując po fortyfikacji śmiało można powiedzieć, że budowla sprawia wrażenie jakby do tej pory broniła wybrzeża. Monumentalne mury, wieże, z których roztacza się zapierający dech widok... Wszystko to po prostu jest godne zobaczenia. Odwiedzając to miejsce należy koniecznie wejść do podziemnych tuneli wojskowych i wraz z przewodnikiem zobaczyć jak strategiczne to było miejsce i jak ogromną rolę odegrało podczas wojny. Chciałabym na koniec dodać, że wielu polaków wracających do kraju przejeżdża i omija zamek, robiąc fotki z daleka. Rada dla nich: przyjedźcie kilka godzin wcześniej, wydajcie parę zarobionych funciaków i odwiedźcie to miejsce bo naprawdę, naprawdę, naprawdę warto!

 

6. Bibliografia

"500 cudów świata", wyd. Publicat

www.dfdsseaways.pl

www.dover-castle-friends.org 

www.dover-kent.co.uk

 

7. Mapa

Odsłony: 2026

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież