JoomlaTemplates.me by Discount Bluehost
Nadrzędna kategoria: Wielka Brytania Kategoria: Anglia

COLCHESTER – miasto


1. Informacje ogólne

2. Ciekawe miejsca

3. Ciekawostki

4. Opinia

5. Bibliografia

6. Mapa


1. Informacje ogólne:

Miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie Essex. Uznaje się, że jest to najstarsze miasto założone przez Rzymian.


2. Ciekawe miejsca:

- Zamek Colchester- jest największym zachowanym zamkiem Normanów w Europie. Budowa rozpoczęła się w 1076 Norman gdyż Conqueror William chciał zbudować twierdzę na strategicznej trasie do Londynu we wschodniej Anglii. Choć prace budowlane zostały wstrzymane w 1080 roku, prawdopodobnie z powodu groźby najazdu Vikingów, zamek został ukończony na początku XII wieku. Zamek posiada duże kominki, dwa na zachodniej ścianie i dwa na wschodniej. Są one jednymi z pierwszych w średniowiecznej Anglii. Kiedy król Jan I objął angielski tronu, w 1199, zastosował nowe systemy podatkowe, które nie były popularne wśród ludzi. Angielscy baronowie, wspomagani przez króla Filipa II z Francji, zbuntowali się przeciwko niemu i zdobyli Colchester Zamek.Król Jan w końcu odzyskał Zamek w 1215, i pozostał on w rękach korony aż do XVII wieku. W 1727, Colchester Zamek otrzymał jako prezent ślubny Charles Gray. Pod koniec 1740 Gray utworzył park wokół ruin zamku: początki dzisiejszego Castle Park. Colchester Borough Council nabył zamek w 1920 roku.
Muzeum Zamkowe ujawnia wiele fascynujących warstw historii dla zwiedzających. Zbiory archeologiczne dotyczące 2500 lat historii są pięknie prezentowane, w tym najważniejsze rzymskie znaleziska w Wielkiej Brytanii. W zamku można przymierzyć togi i średniowieczne kapelusze, ale  odwiedzający mogą też wypróbować kilka ciekawych nowych doświadczeń - spróbować swoich sił w budowaniu bramy Normana czy kierować rydwanem wokół niedawno odkrytego Roman Circus! Wokół parku rozprzestrzenia się bardzo sympatyczny park, w którym można się „zregenerować”.
ADRES: Colchester Castle Museum
Castle Park,
Colchester,
Essex,
CO1 1TJ

- Hollytrees Museum - Dom został wybudowany w 1718 roku na miejscu kamienicy elżbietańskiej przez Thomas’a Blagden, dla Elizabeth Cornelisen. Budynek został ukończony przed marcem 1719, ale niestety Elizabeth Cornelisen zmarła zanim mogła w nim zamieszkać. Po wielu perypetiach dom na początku XX w. został wynajęty. W 1920 Hollytrees został sprzedany do Colchester Corporation, który już kupił części zachodnich terenów w 1892 roku do stworzenia zamkowego parku. W sierpniu 2001 roku otwarto muzeum, po czternastu miesiącach poważnej przebudowy finansowanych przez Heritage Lottery Fund.
ADRES: Castle Park,
Colchester,
Essex,
CO1 1UG

 


- Natural History Museum – Muzeum zostało założone w 1953 roku aby wspierać badania przyrody w północno – wschodnim Essex.  Znajdują się tam naturalne eksponaty z lokalnego środowiska naturalnego od epoki lodowcowej aż po dzień dzisiejszy. Ogród położony jest na dawnym cmentarzu „All Saints Church” i jest oazą w ruchliwym centrum Colchesteru.  
ADRES: Colchester Natural History Museum
High St
Hinxton
Colchester
CO1 1DN


-Tymperleys Clock Museum- muzeum zegarów znajdowało się w drewnianym domu pochodzącym z XVw. Niegdyś był to dom William’a Gilberd’a.  Dom ten jest jednym z najbardziej fascynujących budynków w Colchesterze. Kolekcja była jedną z największych zbiorów zegarów w Wielkiej Brytanii. W październiku 2010 roku podjęto decyzję o zamknięciu muzeum ze względu na cięcie kosztów. Budynek został opróżniony z całej kolekcji. Teraz stoi pusty i powoli się rozpada. Część eksponatów zostało przeniesionych do Hollytrees Museum. Zdjęcia przedstawione poniżej zostały zrobione w 22.08.2009.

 - Colchester ZOO- otworzono w 1963 roku. W 1970 r. ZOO zaczęło podupadać. Następnie Zoo został zakupiony w 1983 roku przez siostrzenicę Farrars '- Angelę Tropeano, i jej męża -  Dominique’a. Pod ich władzą ogród zoologiczny cieszył się dużą popularnością i dobrą reputacją, głównie w wyniku zakupu działki (20 akrów w 1990 roku), na której została wybudowane nowe miejsce dla słoni i żyraf. Rodzina Tropeano jest nadal właścicielem ZOO w Colchesterze. Angela Tropetano zmarła w 2011 roku. I od tego czasu dyrektorem jest jej syn Anthony. ZOO jest podzielone na strefy tematyczne: m.in. las orangutanów, smoki z Komodo, strefa afrykańska. Na terenie ogrodu znajduje się jezioro, plac zabaw dla dzieci, i co bardzo ważne spora ilość toalet.
ADRES: Colchester Zoo
Maldon Road,     
Stanway,
Colchester,
Essex,
CO3 0SL

 

3. Ciekawostki:

- w 1645 roku zamek był miejscem przesłuchań podejrzanych czarownic przez Witchfinder General; 
- w mieście znajduje się olbrzymie rondo, które składa się z kilku mniejszych.

 

4. Opinia

Latem 2009 roku byłam tam ostatni raz. Miasto otoczone jest bogactwem historii, ale (jako kobieta) zwracam również uwagę na takie współczesne obiekty jak sklepy czy kawiarnie, które znajdują się wzdłuż historycznego szlaku murów miejskich. Dla dzieci fajną przygodą będzie przechadzka po ZOO, które dostarcza niebywałych emocji. Można tam wziąć do ręki karalucha lub modliszkę. Po terenie ZOO jeździ również „kolejka”, z której można oglądać mieszkańców ogrodu. Polecam Colchester na weekendowy wypad nie tylko na zakupy, ale również po to żeby posmakować  historii Anglii. No bo czemu nie przyjechać i nie zrelaksować się w sercu najstarszego miasta Wielkiej Brytanii?

5. Bibliografia:

www.cimuseums.org.uk
www.visitcolchester.com
www.colchester-zoo.com
www.krajan.co.uk

6. Mapa

Odsłony: 2446

Komentarze   

0 #1 Kisha 2017-03-16 23:10
Hej naprawdę świetnie napisane ! Podziękował za wpis i czekam na więcej ;)
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież