JoomlaTemplates.me by Discount Bluehost
Kategoria: Anglia

CANTERBURY - katedra

 

1. Informacje ogólne

2. Katedra

3. Historia

4. "Opowieści kanterberyjskie"

5. Ciekawostki

6. Opinia

7. Galeria

8. Bibliografia

9. Mapa

 

1. Informacje ogólne

Canterbury - miasto w hrabstwie Kent, będące siedzibą arcybiskupstwa. To urokliwe miasto w południowo-wschodniej Anglii, nierozłącznie jest związane z postaciami dwóch świętych: Augustynem z Canterbury oraz Tomaszem Becketem. Canterbury uważa się za główną osadę celtyckich Kantów, zamieszkujących tereny dzisiejszego Kentu. Rzymianie nazywali osadę Durovernum Cantiacorum, czyli "warownią Kantów przy olchowym gaju”. Po przybyciu Anglosasów utworzyła się mała jucka osada, której nazwa w języku staroangielskim brzmiała Cantwaraburh – "warownią ludu Kentu".

ADRES KATEDRY:

11 The Precincts

Canterbury

Kent

CT1 2EH

 

2. Katedra

W jej bryle podziwiać możemy zachodnią wieżę i piękne portale wejściowe. W środku zachwyca monumentalność nawy głównej (długość 100 m) i prezbiterium, a także płaskorzeźby, witraże oraz malowidła z XII wieku. Do chwili zadumy skłania mała kapliczka po lewej stronie, miejsce męczeństwa Tomasza Becketa. Wokół katedry obejrzeć można wspaniale zachowane krużganki. Docenimy kunszt i gospodarność mieszkających tu niegdyś mnichów, oglądając wieżę wodną z własnym ujęciem wody, budynki dawnej piekarni, spichrza czy browaru. Gdy odnajdziemy jeszcze Wielki Refektarz, ruiny dormitorium i szpitala, dawne łaźnie oraz pałac arcybiskupi, przez chwilę poczujemy, że właśnie odbyliśmy fascynującą podróż w czasie.

 

3. Historia

Pierwszym arcybiskupem Canterbury był św. Augustyn. Prastara siedziba św. Augustyna znajduje się pod podłogą nawy. W średniowieczu katedra była bowiem intensywnie rozbudowywana przez Sasów, a potem kompletnie przebudowana przez Normanów w 1174 r. Gdy 3 lata później dzieło ukończono, arcybiskup Lanfranc orzekł, że jest niemal idealne. Przez kolejne wieki udoskonalano świątynię w stylu angielskiego gotyku. Z czasów normańskich przetrwał oryginalny układ katedry, powiększony o dodatkowe kaplice. Zarówno prastary kościół św. Marcina, jak i katedra zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Z katedrą związana jest także postać Tomasza Becketa (1118-1170), późniejszego świętego. Po przyjęciu święceń i studiach – w Paryżu, Bolonii, Auxerre – został kanclerzem Henryka II. Gdy zmarł arcybiskup Canterbury, Becket bez wahania porzucił swoją ugruntowaną pozycję na dworze. Król ucieszył się, że – w czasach rywalizacji dwóch potęg (Kościoła i władcy) – „jego” człowiek został arcybiskupem Canterbury. Radość trwała krótko – dworzanin zmienił się w ascetycznego hierarchę umacniającego władzę Kościoła. Rozczarowany Henryk II pytał retorycznie: „Czyż nie znajdą się mężowie, którzy usuną siejącego zamęt księdza?”. Znaleźli się. Arcybiskup Canterbury był świadom swojego losu, gdy 29 grudnia 1170 roku szedł odprawiać nieszpory. Zginął w katedrze. Canterbury było celem pielgrzymów do czasu, kiedy Henryk VIII rozprawił się brutalnie z Kościołem katolickim. W 1534 r. ogłosił się (przy pomocy Cromwella i parlamentu) głową Kościoła w Anglii. A potem zasmakował w tym, że nie musiał się dzielić władzą z papieżem. Krwawe represje dotknęły katolików – według szacunków zamordowano 72 000 osób. Król likwidował zakony i przejmował ich majątki, nakazał też zniszczyć relikwiarze, w tym grób św. Tomasza Becketa. Powołany przez Henryka VIII Kościół anglikański przetrwał do dziś, jego stolicą pozostaje Canterbury, a najwyższym dostojnikiem kościelnym tutejszy arcybiskup. Tomasz Becket zaś, uznawany za świętego zarówno przez katolików, jak i anglikanów, znowu jest adresatem ich modlitw, jak i powodem, dla którego przybywa tu wielu pielgrzymów.

  

4. "Opowieści kanterberyjskie"

Po zabójstwie arcybiskupa Becketa w 1170 roku znaczenie katedry wzrosło. Papież Aleksander III kanonizował go już 3 lata później, relikwie złożono w miejscu męczeństwa, a król odbył pokutę u jego grobu. Pielgrzymi, którzy przedtem podążali tędy do Rzymu, teraz oblegali uświęconą krwią katedrę. Geoffrey Chaucer, XIV – wieczny poeta, opisał w „Opowieściach kanterberyjskich” pięciodniową podróż grupy pątników podążających do grobu świętego ze swoimi grzechami, nadziejami i problemami. Poemat ów tak się spodobał Edwardowi III, że przydzielił poecie galon wina dziennie – by go natchnienie nie opuszczało.

  

5. Ciekawostki

 - Po wielkich postaciach związanych z katedrą pozostało w świątyni kilka miejsc ich upamiętnienia. W miejscu śmierci i jednocześnie pochówku Becketa (Martyrdom) ustawiono Altar of Sword’s Point (Ołtarz Ostrza Miecza) i zawieszono broń zabójców;

- w katedrze spoczywa także król Henryk IV oraz jego żona Joanna z Nawarry;

- w prezbiterium warto zwrócić uwagę na XII- wieczny tron arcybiskupi wykonany z białego marmuru, zwany tronem św. Augustyna, pierwszego arcybiskupa Canterbury. To także miejsce intronizacji jego następców;

- w trzech wieżach Katedry znajduje się w sumie 21 dzwonów, w tym dzwon z lekkiego krążownika HMS Canterbury zbudowanego w 1915 roku.

 

6. Opinia

Niestety nie mogę wyrazić swojego zdania o katedrze ponieważ wtedy, gdy odwiedzałam Canterbury (sierpień 2008) był do niej zakaz wstępu. Odbywało się tam spotkanie na „wysokim szczeblu”, w związku z czym cała rzesza turystów stojąca pod bramą katedry musiała „obejść się smakiem” :-( 

  

7. Galeria

 

 

8. Bibliografia

„500 cudów świata”, wyd. Publicat

Przewodnik „Rzeczpospolita” - „Cuda świata – Wielka Brytania”

http://www.canterbury-cathedral.org

  

9. Mapa

Odsłony: 2213

Komentarze   

0 #3 Anastasia 2018-01-12 16:27
Wow, fantastic blog layout! How long have you been blogging for?
you make blogging look easy. The overall look of your website is fantastic, let alone the
content!
Cytować
0 #2 Josef 2017-06-17 05:14
I love the info on your websites. Thanks a bunch.
Cytować
0 #1 Jacquelyn 2017-04-26 08:12
Very good website you have right here.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież