JoomlaTemplates.me by Discount Bluehost
Kategoria: Anglia

CAMBRIDGE - miasto

 

1. Informacje ogólne

2. Historia w pigułce

3. Najważniejsze zabytki

4. Ciekawostki

5. Opinia

6. Bibliografia

7. Mapa

 

 

1. Informacje ogólne:

Miasto leżące w Wielkiej Brytanii, w południowej Anglii. Jest stolicą hrabstwa Cambridgeshire, nad rzeką Cam (nazwa Cambridge pochodzi właśnie od rzeki Cam, na której stawiano wiele mostów (bridge – most)). Miasto uniwersyteckie, które przyciąga bardzo dużą ilość turystów. Największe kolegia uniwersytetów to Trinity College, St John’s College oraz King’s College. Wszystkie usytuowane przy King’s Parade oraz Trinity Street. 

 

2. Historia w pigułce:

Historia miasta sięga 3.5 tys. lat temu. W miejscu, gdzie stoi dzisiejszy Fitzwilliam College odnaleziono ślady istniejącego tam gospodarstwa rolnego. Po panowaniu rzymskim przyszedł czas na osiedlenie się Saksonów (którzy mieli małą przerwę w panowaniu, gdy teren zajęli Wikingowie). W 1068 roku, dwa lata po podbiciu Anglii przez Wiliama Zdobywcę, na Castle Hill wzniesiony został zamek. W między czasie miasto przeżyło prawdziwy rozwit (Pierwszy przywilej nadany został miastu przez króla Henryka I), ale również prawdziwy dramat (epidemia dżumy, która zdziesiątkowała jego populację w 1349 roku i która pojawiła się także ponownie w 1361). W 1446 roku postanowiono o budowie jednego z najbardziej rozpoznawalnych budynków w Cambridge - King's College Chapel. Ukończono go za panowania króla Henryka VIII w 1515 roku. Wiek XIX to okres poważnego rozwoju miasta – kolej, zwiększenie populacji, rozszerzenie granic miasta. Podczas II Wojny Światowej w mieście znajdowało się centrum szkoleniowe R.A.F. A w 1951 roku w ramach podziękowania za zasługi, miejsce w historii i doceniając ekonomiczny sukces miasta, Cambrigde otrzymało prawa miejskie. 

 

3. Najważniejsze zabytki:

- Castle Hill- wzgórze zamkowe; najwyższy punkt w Cambridge. Ma ponad 25 m.n.p.m! Trawiasty kopiec ma wielkie znaczenie w historii miasta. Był miejscem rzymskiego miasta Duroliponte, pierwotnie epoki żelaza Hill Fort. Ze szczytu rozciąga się rozległy widok na miasto i okolicę. W pogodny dzień można zobaczyć Katedrę w Ely na północy.

ADRES: CAMBRIDGE, CB3 0RG

 

- Trinity College- jest najbogatszym z kolegiów, do którego zgłasza się najwięcej chętnych zainteresowanych studiowaniem. Uczelnię założył król Henry VIII w 1546 roku, chociaż była wspierana już w 1317 roku przez króla Edwarda II, który oddał zresztą część budynków na rzecz przyszłej uczelni. Wycieczkę po uczelni należy zacząć od Great Gate – bramy z 1530 roku będącej częścią King’s Hall. Dwie następne bramy pochodzą z 1523 roku. Po przeciwnej stronie można spotkać rzeźbę fundatora Króla Henry’ego VIII; postawioną po jego śmierci w 1615 roku. Ciekawostką jest to, że uczelnię zamieszkiwały takie znane osoby jak Sir Isaac Newton czy autor „Vanity Fair” W.M.Thackeray.

Kolejnym ciekawym obiektem jest kaplica. Jej budowę rozpoczęto za panowania królowej Marii – córki Henry’ego VIII, a zakończono w 1567 roku już za panowania królowej Elżbiety. Jak wiele innych kaplic posiada dwa rodzaje organ – jedne znajdują się w głównej kaplicy, drugie w przedsionku kaplicy.

Na wschód od kaplicy znajduje się King’s Edward’s Tower. Interesujący jest zegar, który posiada cyferblat z cyframi arabskimi i rzymskimi.

Naprzeciwko wieży zegarowej znajduje się Queen’s Gate – brama zbudowana w 1597 roku. Na jej ścianie znajduje się figura królowej Elżbiety I.

W centralnym punkcie dziedzińca znajduje się fontanna. Oryginalnie wybudowana w latach 1601 - 1602 i przebudowana w latach 1715 – 1716.

W Trinity College znajduje się również słynna biblioteka (Wren Library), zbudowana pod nadzorem mistrza Roberta Grumbold'a, w której można znaleźć takie pozycje jak: rękopisy Sir Isaaca Newtona czy własnoręcznie napisane przygody Kubusia Puchatka.

W 2005 roku „The Push Guide to Which University” nazwał Trinity College "zapewne najznamienitszym college'm Cambridge". Oprócz Rodziny Królewskiej Kolegium ukończyli tu między innymi Francis Bacon, Isaac Newton, Ernest Walton, A.A. Milne

ADRES: Cambridge, CB2 1TQ

 

- St. John's College - zaskakuje niebywałą architekturą. Sama uczelnia powstała na terenie szpitala. Elementem charakterystycznym dla tego kolegium jest Most Westchnień, który przypomina tego z Wenecji (tam skazańcy przemierzali ostatnią drogę przed karą, tu studenci przemierzają go idąc na zajęcia). 

ADRES: St Johns St, Cambridge CB2 1TP

 

- King's College (The King's College of Our Lady and St. Nicholas in Cambridge) – najbardziej charakterystycznym punktem nie tylko uczelni, ale również miasta jest kaplica wybudowana w XVI w. z nakazu Henryka VI, która posiada największe sklepienie wachlarzowe na świecie oraz niebywałe witraże.

 ADRES: King's Parade Cambridge CB2 1ST

 

 

 - The Fitzwilliam Museum - Muzeum sztuki starożytnej oraz malarstwa. Można tam podziwiać eksponaty z Egiptu, Grecji, Rzymu, Dalekiego Wschodu oraz Europy. Jak w każdym muzeum także i tam znajdują się płaskorzeźby i rzeźby starożytne, ale znawcy malarstwa również znajdą coś dla siebie (obrazy Monet’a i Picasso). 

 ADRES: Trumpington St, Cambridge, CB2 1RB

 


 

St. Mary's University Church (St. Mary the Great) - kościół w tym miejscu stał już w XII wieku, ale w obecnej formie został zbudowany dopiero w latach 1478 – 1519, a wieża w 1608 roku. Fundatorami świątyni – oprócz prominentnych polityków i duchownych - byli Richard III i Henry VII. Kościół był świadkiem reformacji. Wielu znanych reformatorów wygłaszało tutaj swoje przemówienia. Do tej pory w kościele znajdują się prochy niemieckiego teologa Martina Bucera. Świątynia posiada jedną z kilku ruchomych ambon w Anglii. Chrzcielnica datowana na rok 1632

Zegar na wieży wzorowany jest na Big Benie z Londynu.

ADRES: Senate House Hill, Cambridge, CB2 3PQ  

 

- Our Lady and the English Martyrs (OLEM) Church- Kościół Matki Bożej i Męczenników angielskich znajduje się w sercu miasta Cambridge. Imponujący przykład XIX - wiecznego  neogotyku. Został zbudowany na konstrukcji Dunn & Hansom Newcastle w latach 1885 - 1890. Ufundowany przez Yolande Marie Louise Lyne-Stephens, byłego tancerza baletowego w Operze Paryskiej i Drury Lane - wdowy bogatego bankiera. Kościół jest pod wezwaniem Matki Boskiej Wniebowziętej. Prałat Christopher Scott - pierwszy rektor - pragnął również upamiętnić męczenników katolickich, którzy zginęli pomiędzy 1535 i 1681 roku więc nazwa zaczęła brzmieć: Kościół Matki Bożej i Męczenników Angielskich.

Kościół jest strukturą w kształcie krzyża, z dużą wieżą na skrzyżowaniu naw bocznych z główną. Posiada 65-metrową iglicę - punkt obserwacyjny. Przybliżone wymiary wewnętrzne kościoła to: długość 48 m., szerokość nawy 22 m., wysokość nawy głównej 15 m.

Wewnątrz stoi figura Matki Bożej Wniebowziętej w koronie z lilii, stojącą na półksiężycu z pokonanych wężem pod nogami.

Kaplica Świętych Dusz z książką Pamięci znajduje się na zachodnim końcu nawy południowej. Rzeźba nad ołtarzem przedstawia ukojenie i ulgę dusz znajdujących się w czyśću przez wstawiennictwo Matki Bożej i anioła, który pocieszył Jezusa w Ogrójcu.

Okna naw zostały niemal całkowicie zniszczone, kiedy w kościół uderzyła bomba w 1941 roku. Obecnie okna wzdłuż nawy przedstawiają świętych związanych z Kościołem w Anglii, ułożone mniej więcej w porządku chronologicznym ze wschodu na zachód.

W ołtarzu głównym znajdują się relikwie świętych: Feliksa i Constantia, męczenników wczesnego Kościoła. Tabernakulum i ozdoby ołtarza zaprojektował znakomity francuski artysta pochodzący z Lyonu.

ADRES: Hills Road, Cambridge. CB2 1JR

 

- Anglikański kościół p.w. Grobu Świętego, zwany Okrągłym Kościołem (Round Church) na rogu Round Church Street i Bridge Street. Pełni do dziś funkcje sakralne. Kościół ten został zbudowany około roku 1130, a jego kształt został zainspirowany rotundą w kościele Grobu Świętego w Jerozolimie. 

ADRES: Bridge Street, Cambridge CB2 1UB

 


 

Rzeka Cam - jej długość to 65 km. Płynie przez m.in. centrum Cambridge. Wycieczka na łodziach płaskodennych pozwala cieszyć się wspaniałymi widokami miejscowych uczelni „od tyłu”.

 

4. Ciekawostki:

- w 1848 roku powstały zasady określające współczesną grę w piłkę nożną,

- pub The Eagle, leje piwo w Cambridge już od ponad 450 lat. Dodatkową ciekawostką są napisy znajdujące się na suficie. W czasach II Wojny Światowej było to miejsce spotkań lotników brytyjskiego Royal Air Force, którzy chcieli zaznaczyć swoją obecność wypalając na suficie zapalniczką, świeczką czy rysując pożyczoną szminką swoje podpisy

 

5. Opinia:

Cambridge (ostatni raz byłam 23 stycznia 2015 roku) jest miastem wyjątkowo wdzięcznym, można powiedzieć rzuca urok na przybyszów. Rocznie odwiedza to miejsce ponad 3,5 mln turystów. Jest stosunkowo niewielkie, gdzie wszędzie można dojść na piechotę. Jest wiekowe, a zarazem młode, dzięki tysiącom studentów. Bardzo dużo trawników i stojących ławek pozwala na wypoczynek i delektowanie się tym wspaniałym mającym to „coś” miastem. Urocze kawiarenki, wąskie uliczki – jednym słowem doskonałe miejsce na romantyczny wyjazd. W okresie lata uliczni grajkowie umilają chwile przy lampce wina czy kuflu angielskiego ale’a. Dodatkową atrakcją są płaskodenne łodzie, z których możemy podziwiać miasto z innej perspektywy. Łódź możemy wypożyczyć z przewodnikiem lub bez (dla bardziej ambitnych i wytrenowanych, gdyż wiosłowanie żerdką wymaga sporo wysiłku, ale za to sprawia niezłą frajdę). W mieście znajduje się również niewielkie wzgórze, z którego można podziwiać panoramę miasta.

 

 

6. Bibliografia

www.sacred-destinations.com 

www.bbc.co.uk

www.olem.org.uk

www.cambridge.gov.uk

 

7. Mapa

 

From Address: To:

Odsłony: 2491

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież