JoomlaTemplates.me by Discount Bluehost
Kategoria: Anglia

BURGH CASTLE - pozostałości rzymskiej fortyfikacji

 

1. Informacje ogólne

2. Historia w pigułce

3. Ciekawostki

4. Opinia

5. Galeria

6. Bibliografia

7. Mapa

 

1. Informacje ogólne

Burgh Castle - wieś w Anglii, w hrabstwie Norfolk.

Miejscowość znana z najlepiej zachowanego rzymskiego zabytku we wschodniej Anglii - fortu. Usytuowanie fortu w ciągu ostatnich 2000 lat bardzo się zmieniło. W czasach rzymskich poziom morza był znacznie niższy niż obecnie, a linia brzegowa była zupełnie inna. Duże statki były dokowane przy forcie, a następnie mogły płynąć w górę rzeki do Brampton i innych ważnych miejscowości. Dziś główne wejście do fortu znajduje się w ścianie wschodniej. Ściana zachodnia zapadła się w bagna, które występują na tym terenie.

Pierwotnie fort zajmował powierzchnię ok. 6 akrów (angielska jednostka miary) czyli ok. 3 ha. Wysokość murów (dodatkowo wzmacnianych) to ok. 4 m . Wykończeniem murów były wystające bastiony, zlokalizowane na rogach fortu i w równych odstępach wzdłuż ścian.

Badania archeologiczne wykazały, że na wschód od fortu znajdowała się duża osada targowa.

 

2. Historia w pigułce

Rzymski fort w Burgh Castle to część łańcucha fortów nadbrzeżnych jakie Rzymianie wznieśli na całym wybrzeżu południowo-wschodniej Anglii by powstrzymać ataki potencjalnych najeźdźców, bandytów i piratów z Morza Północnego. Wybudowany pod koniec III w.n.e. Wraz z fortem w Caister, będącego częścią tego samego systemu obronnego, sprawował kontrolę nad ujściem rzeki Waveney. W związku z tym, że obie twierdze współpracowały ze sobą były znane Rzymianom jako Gariannonum.

Forty "Saxon Shore" były pod kontrolą jednego urzędnika - hrabiego, który dowodził żołnierzami z całego Imperium Rzymskiego.

Przez długi okres czasu fort bronił się pomyślnie przed najazdami barbarzyńców. Dopiero w wyniku połączenia sił Anglosasów, Piktów i Szkotów oraz wspólnego ataku - forty zostały opanowane.

Po najeździe Normanów w 1066 roku fort wraz z budynkami z osady znalazły się pod panowaniem Wilhelma Zdobywcy. Na przełomie XI i XII wieku w południowo-zachodnim narożniku został zbudowany niewielki zamek. Dziś możemy jedynie obserwować pozostałości.

Dziś nie wiadomo nic o wewnętrznym układzie fortu. W ciągu wielu wieków mury zostały splądrowane - mieszkańcy pobliskich miejscowości rozbierali je by nabyć materiały budowlane do swoich nowo powstałych domostw.

 

3. Ciekawostki

  • Z Burgh Castle wiąże się również postać św. Fursey misjonarza z Irlandii, który był zaangażowany we wprowadzenie do Anglii chrześcijaństwa. Ok. 630 r.n.e. Fursey otrzymał kawałek ziemi na wybudowę klasztoru. W końcu opuścił Anglię by budować kolejny klasztor we Francji. Kilka lat po wybudowaniu, wracając do Burgh Castle po to by zobaczyć co się stało z klasztorem - umarł. Klasztor, który założył przetrwał do ok. VII wieku n.e.;
  • niedaleko fortu znajduje się Kościół, do którego budowy użyto materiałów z twierdzy.

 

4. Opinia

Przyjechałam do Burgh Castle 30 sierpnia 2009 roku w Bank Holiday. Kamienny mur specjalnego wrażenia na mnie nie zrobił... Jak myślę o nim to jedyne co mi przychodzi do głowy to, że pozostałości fortu znajdują się w bardzo urokliwym miejscu - są otoczone łąkami, w pobliżu zbiornika wodnego. Idealne miejsce na urządzenie rodzinnego pikniku. Dobre miejsce aby pobyć na świeżym powietrzu, by nacieszyć oko widocznym w oddali wiatrakiem i uspokoić się patrząc na rzeczne fale. Dodam tylko, że wstęp na teren fortu jest bezpłatny. A idąc ścieżką od ruin - wzdłuż rzeki - można dotrzeć do wioski i w tradycyjnym pubie zjeść Fish & Chipsa ;-)

 

5. Galeria

 

6. Bibliografia

www.english-heritage.org.uk

www.norfarchtrust.org.uk

 

7. Mapa

Odsłony: 1501

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież