JoomlaTemplates.me by Discount Bluehost
Kategoria: Niemcy

BERLIN - miasto

 

1. Informacje ogólne

2. Historia

3. Atrakcje turystyczne 

4. Ciekawostki

5. Opinia

6. Bibliografia

7. Mapa

 

1. Informacje ogólne

Berlin – stolica Niemiec, a zarazem największe miasto. Jest podzielony na 12 okręgów administracyjnych. Przez miasto przepływa m.in. Sprewa i Hawela. Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi z 1237. Językoznawcy wywodzą nazwę Berlin od prasłowiańskiego „brl” oznaczającego bagno lub moczary i podają znaczenie nazwy jako „miasto na bagnach”.

 

2. Historia

Berlin ma dłuuugą i bardzo burzliwą historię. Nie sposób opisać ją szczegółowo. Dlatego poniżej przedstawione są najważniejsze momenty z życia miasta. Pierwsze wzmianki o osadzie Berlin pochodzą z 1237 r. Natomiast z 1249 roku pochodzą wieści jakoby miasto zaczęło tłoczyć monety dla Brandenburgów. 1307 to data, z którą wiąże się połączenie osad Coln i Berlina oraz wybudowanie wspólnego urzędu miejskiego - stolica Marchii Brandenburskiej. W latach 1359 – 1611 dużo się dzieje. Fryderyk Hohenzollern staje się Fryderykiem I, księciem elektorem, Fryderyk II wznosi pierwszy zamek książęcy w Cöln, zamek w Cöln staje się główną rezydencją książąt Brandenburskich, a w efekcie zarazy dżumy ginie ok. 9000 ludzi. W latach 1618 – 1648 podczas Wojny Trzydziestoletniej Berlin okupowany jest przez Austriaków, a później przez Szwedów. Po tym wydarzeniu przez ok. 50 lat (1640 – 1688) Fryderyk Wilhelm I, Wielki Elektor powiększa potęgę Hohenzollernów, wznosi zamek w Poczdamie oraz fortyfikuje miasto. Mniej więcej w tym okresie Fryderyk III Hohenzollern, który wstąpił na tron rozpoczyna budowę zamku w Chalotenbourg dla żony Sophie Charlotte. 1709 to rok, w którym Berlin staje się stolicą Królestwa Pruskiego. Po 80 latach (1789 r.) Carl Gotthard Langhans tworzy projekt Bramy Brandenburskiej, z której zostaje usunięta w 1806 r. Kwadryga (powóz ciągnięty przez konie) jako dowód francuskiego triumfu. Kolejne ważne wydarzenie nastąpiło w 1866. Założono wtedy Federację Niemiec Północnych z Berlinem jako stolicą. W tym momencie przeskakujemy o kilkadziesiąt lat i zatrzymujemy się na 30 stycznia 1933 roku kiedy Hitler zostaje kanclerzem Niemiec. Od tego czasu zakazuje działalności istniejącym partiom politycznym, aresztuje ponad 1500 ludzi sprzeciwiającej się jego polityce oraz nawołuje do bojkotu żydowskich sklepów. Po II wojnie światowej Hitler umiera. Po 4 latach, w 1949 powstaje RFN (Republika Federalna Niemiec) i NRD (Republika Demokratyczna Niemiec). W 1961 r. rozpoczęto budowę Muru Berlińskiego, którego upadek (1989) wiąże się z obaleniem komunizmu w Berlinie Wschodnim. Rok później Niemcy się zjednoczyły, a Berlin został stolicą Zjednoczonych Niemiec.

 

3. Atrakcje turystyczne

 • Aleja gwiazd - czerwony dywan z żywicy, w którą wmontowane są gwiazdy sławnych ludzi film. Mieści się przy Potsdamer Straße (pomiędzy Placem Poczdamskim a Ben-Gurion-Straße). Podobnie jak w hollywoodzkim „Walk of Fame”, tak i tu, każda gwiazda opatrzona jest imieniem i nazwiskiem, datą oraz autografem artysty. 

  ADRES:

  Potsdamer Strasse

  10785 Berlin (Mitte)
 • Brama Branderburska (Branderburger Tor) - powstała jako „zwykła” brama w sensie praktycznym, ale skrojona na miarę marzeń jej fundatora króla Prus Fryderyka Wilhelma II. Nieprzypadkowo jej twórca, śląski architekt Carl Gotthard Langhans, wzorował się na ateńskich propylejach. Berlin z cesarskiej wizji miał stać się współczesnymi Atenami – stolicą nowożytnej Europy. Budowla zwieńczona została odlaną z brązu kwadrygą autorstwa Johanna Gottfrieda Schadowa, którą powoziła bogini pokoju Ejrene. Jednak nowa konstrukcja nie przypadła władzy do gustu, król nie przybył nawet na jej otwarcie, które odbyło się bez rozgłosu w sierpniu 1791 r., potem kończono jeszcze rzeźbiarskie zdobienia. Dopiero Napoleon nadał odpowiednie znaczenie budowli, urządzając u jej stóp w 1806 r. wielką paradę zwycięstwa „na gruzach Rzeszy Niemieckiej”. Kwadrygę – tryumfujący imperator kazał wywieźć do Paryża. Widok „pustej bramy” przez lata tkwił cierniem w sercach berlińczyków. Po klęsce Napoleona triumfalny powrót odlewu z Francji stał się świętem wszystkich krajów niemieckich. Wtedy to na miejscu Ejrene stanęła bogini zwycięstwa Wiktoria, a budowlę nazwano Bramą Zwycięstwa. Mijały lata, Berlin się rozbudowywał. Konstrukcja utraciła funkcję rogatki miejskiej i w coraz większym stopniu zaczęła nabierać znaczenia symbolicznego.

  ADRES:

  Pariser Platz

  10117 Berlin (Mitte)

 • Gärten der Welt - ogród botaniczny "Ogrody Świata". Znajdują się na terenie olbrzymiego parku wypoczynkowego (Erholungspark Marzahn) w dzielnicy Marzahn i są najpopularniejszym miejscem jednodniowych wypadów Berlińczyków na łono natury. Park otwarty został w 1987 r., z okazji 750-lecia niemieckiej stolicy. 21 hektarów parku zostało podzielonych jest na sektory, które charakteryzują się różnorodnością stylu ogrodowego. Tu rośliny kwitną prawie przez cały rok. Znajdziemy tutaj ogród w stylu chińskim (27.000 m²) nazwany Ogrodami Księżycowymi. Jest to największy na świecie chiński park poza granicami Państwa Środka! Odwiedzający mogą również zobaczyć ogród w stylu japońskim (2.700 m²), balijskim - nazwany Ogrodem Trzech Harmonii (500 m²), orientalnym (wersja arabska) (6.100 m²), koreańskim - reklamujący Seul (4.000 m²). Można też się "pobawić" w Angielskim Labiryncie roślinnym (1.800 m²), albo odwiedzić czasy włoskiego Odrodzenia (3.000 m²). Oprócz spacerów po parku turyści mogą odbyć „podróż kulinarną”. Np. mogą uczestniczyć w tradycyjnej ceremonii parzenia herbaty w chińskiej herbaciarni.

  ADRES:

  Eisenacher Strasse 99

  12685 Berlin (Marzahn) 

 • Gendarmenmarkt (zespół architektoniczny) - to obowiązkowy punkt dla wszystkich turystów zwiedzających Berlin. Zespół budowli składających się z Katedry Niemieckiej (Deutscher Dom) i Katedry Francuskiej (Französischer Dom) oraz Domu Koncertowego (Konzerthaus) stanowi przepiękny przykład architektonicznej harmonii.

  Dom Koncertowy - jest nową budowlą wzniesioną przez Karla Friedricha Schinkla w miejscu Teatru Narodowego (Nationaltheater) wybudowanego w latach 1800-1802 przez Karla Gottharda Langhansa (wielki pożar, w 1817 roku strawił budynek teatru aż po fundamenty).

  Budynek otwarto jako teatr w 1821 roku przedstawieniem Goethego „Ifigenia w Taurydzie”.

  W koncepcji nowej budowli wykorzystano pozostałości czworokątnej budowli Langhansa, pośrodku której ustawiono wyższą i szerszą bryłę budynku, zwieńczoną kalenicą. Po zniszczeniu podczas II wojny światowej budynek początkowo tylko zabezpieczono. Systematyczna i wierna oryginałowi odbudowa rozpoczęła się dopiero w 1979 roku. Po ponownym otwarciu w 1984 roku budowla służyła jako dom koncertowy, czego potwierdzeniem jest nazwa nadana mu w 1994 roku.

  Katedra Francuska - Kościół francuski (Französische Friedrichstadtkirche) został zbudowany w latach 1701-1705 według planów Jeana Louisa Cayarta jako kościół przeznaczony dla protestanckich Hugenotów, którzy po ucieczce z Francji osiedlili się w Berlinie. W 1786 roku w ramach przebudowy Gendarmenmarkt otwarto imponującą Katedrę Francuską (Französischer Dom) utrzymaną w kształcie wieży i wybudowaną według planów Carla von Gontarda i Georga Christiana Ungera. Katedra została bardzo zniszczona w trakcie II wojny światowej. Zaczęto ją odrestaurowywać w 1977 roku.

  Katedra Niemiecka (Deutscher Dom)– wybudowano według planów Martina Grünberga i von Giovanni Simonettiego. W latach 1780-1785 Carl von Gontard uzupełnił budowlę wieżą z kopułą. Katedra została zniszczona w czasie II wojny światowej. Otwarto ją ponownie dopiero 2 października 1996 roku po szeroko zakrojonych pracach restauratorskich.

  Wracając do placu to założony został 1688 roku według planów Johanna Arnolda Neringa nazywał się pierwotnie „Linden-Markt”, a później „Fridrichstadtischer Markt” i „Neuer Markt”. Nowa nazwa, „Gendarmenmarkt”, pojawiła się po tym, jak w latach 1736–1782 plac użytkował regiment wojskowy „gens d'arms” i funkcjonowały na nim posterunki oraz stajnie. Po 1777 roku plac zabudowano w spójnym stylu według planów Georga Christiana Ungera.

  Miejsce to zostało mocno zniszczone podczas II wojny światowej. Następnie przemianowano je na „Plac Akademii” (Platz der Akademie) z okazji obchodów 250 rocznicy Akademii Nauk w 1950 roku, by w 1991 roku powrócić jego pierwotną nazwę. Wokół placu znajdują się liczne restauracje, sklepy i hotele.

  ADRES:

  Gendarmenmarkt

  10117 Berlin

 • Kaplica Pojednania - otwarto w 2000 roku. W tym miejscu znajdował się niegdyś Kościół Pojednania, który wysadzono w 1985 roku, gdyż znajdował się bezpośrednio w „strefie śmierci”. Po upadku muru na jego fundamentach wzniesiono na planie owalu Kaplicę Pojednania w technice ubitej gliny obudowanej żebrami drewnianymi. W Kaplicy odbywają się regularnie nabożeństwa poświęcone pamięci ofiar muru.

  ADRES:

  Bernauer Str. 4

  10115 Berlin

 • Kolumna Zwycięstwa - niemiecka kolumna znajdująca się w parku Großer Tiergarten w Berlinie zaprojektowana przez Heinricha Stracka po 1864 roku w celu upamiętnienia zwycięstwa Prus nad Danią w wojnie duńskiej z 1864 (zagarnięcie Szlezwiku-Holsztyna), odsłonięta 2 października 1873, upamiętniająca także zwycięstwa w wojnie z Austrią i w wojnie z Francją. Na szczycie kolumny wzniesiono brązową figurę Nike (Wiktorii) o wysokości 8,3 metrów i wadze 35 ton, zaprojektowaną przez Friedricha Drakego. Łączna wysokość kolumny wraz ze statuą wynosi 66,89 m. Wewnątrz kolumny znajdują się schody (285 stopni) prowadzące na położoną na wysokości 50,66 m platformę widokową.

  ADRES:

  Großer Stern

  10557 Berlin (Tiergarten)
 • Legoland - berliński Legoland jest pierwszym na świecie krytym mini-parkiem rozrywki. Mieści się w Sony Center na Placu Poczdamskim. Na ponad tysiącu metrów kwadratowych goście mogą przeżyć niezwykłą, interaktywną przygodę. Całość składa się z piętnastu tematycznych atrakcji. Mamy tu m.in. ekspozycje stałe (miniaturowy Berlin z prawie 5 milionów klocków), stoły z klockami do zabaw, kino 4D, karuzelę, średniowieczny zamek ze smokiem, wyspę piratów oraz wiele innych interaktywnych atrakcji. Wszystko oczywiście z duńskich klocków.

  ADRES:

  Potsdamer Strasse 4

  10785 Berlin (Tiergarten)

 • Miejsce Pamięci i Centrum Dokumentacji Muru Berlińskiego - ukazuje zarys historii muru berlińskiego. Nowo otwarte w 2009 roku centrum obsługi odwiedzających stanowi punkt zbiorczy dla turystów, oferując informacje i wskazówki orientacyjne na tym rozległym terenie. Przejrzysta wystawa w centrum dokumentacyjnym ukazuje historię budowy muru w 1961 roku i sytuację panującą w podzielonym mieście. Z wieży rozciąga się imponujący widok na zachowaną część obiektów granicznych i pomnik ku pamięci podziału miasta i ofiar komunistycznego terroru.

  ADRES:

  Bernauer Straße 111

  13355 Berlin Mitte

 • Mur Berliński - system 45-kilometrowych umocnień był rozbudowywany do 1984 r. Składał się z 45 000 zbrojonych betonowych bloków o wysokości 3,6 m i szerokości 1,5 m, pokrywanych od strony zachodniej grafitti. W jego skład wchodziła także strefa śmierci, czyli pas zaoranej ziemi szerokości 30-100 m, ostrzeliwana z automatycznie sterowanych karabinów maszynowowych, pola minowe i druty kolczaste. W „granicznych” budynkach, z których widać było Berlin Zachodni zamurowano okna. Siedmiu przejść pilnie strzeżono. Mur miał powstrzymywać obywateli NRD przekradających się do Niemiec Zachodnich. Przez 28 lat, od 13 sierpnia 1961 r. mur oddzielał Berlin Wschodni od Zachodniego oraz Branderburgii. Był dramatycznym znakiem zimnej wojny. Jego demontaż rozpoczęto 9 listopada 1989 r. w asyście rozentuzjazmowanego tłumu. Gdy mur rozebrano w zjednoczonym Berlinie pojawiły się rozległe puste połacie. Ich zagospodarowanie stało się jednym z najbardziej spektakularnych przedsięwzięć urbanistycznych w Europie. Przebieg muru wyznacza w terenie i na mapach linia. Jego szczątki wystawiono w wielu miejscach na świecie, m.in. w Watykanie. Fragmenty pozostawiono w Berlinie niczym pomniki.
 • Muzeum Madame Tussauds - w samym sercu Berlina na co dzień można spotkać ludzi znanych z małego i dużego ekranu i nawet się do nich przytulić! Muzeum zostało hucznie otwarte w 2008 roku. W nim prócz aktualnych aktorów i wszelakiej maści innych celebrytów można spotkać także wielkich kultury i nauki - Alberta Einsteina, Zygmunta Freuda, Ludwika van Beethovena. Uścisnąć rękę można także legendarnym sportowcom i znanym politykom. Na powierzchni przekraczającej 2500 m2 na gości czeka siedem różnych sal tematycznych, w tym także możliwość zobaczenia jak pracochłonne jest stworzenie pojedynczej figury woskowej.

  ADRES:

  Unter den Linden 74

  10117 Berlin (Mitte)

 • Muzeum Żydowskie - Muzeum Żydowskie w Berlinie zostało otwarte we wrześniu 2001 roku. Dwa lata wcześniej, puste wnętrza nowego budynku, zaprojektowanego przez architekta Daniela Libeskinda stały się wielką atrakcja turystyczną. Charakterystyczna budowla w kształcie szklanego zygzaka szybko stała się bardzo rozpoznawalnym miejscem Berlina. Muzealny kompleks składa się z barokowego "starego budynku" - byłego Collegienhouse oraz postmodernistycznej budowli Libeskinda. W 2007 r. do barokowej części dobudowano szklaną wiatę. Oprócz wystaw okolicznościowych, na 3000 m² muzeum prezentuję stałą wystawę historyczną - dzieje niemieckich Żydów od średniowiecza aż po czasy współczesne.

  ADRES:

  Lindenstrasse 9-14

  10969 Berlin (Friedrichshain-Kreuzberg)

 • Nowy Odwach - od 1993 jest centralnym pomnikiem ofiar wojny i tyranii. Budynek muzeum został zbudowany w latach 1816-1818 na Unter den Linden. Zaprojektowany przez Karla Friedricha Schinkla jako pomnik poległych w wojnach napoleońskich. Na krótko przed końcem II wojny światowej budynek „Neue Wache” został poważnie uszkodzony przez bomby. Od 1960 roku, odrestaurowany budynek z NRD służył jako "pomnik ofiar faszyzmu i militaryzmu".

  ADRES:

  Unter den Linden 4

  10117 Berlin Mitte

 • Ogród Zoologiczny (Zoologischer Garten) - założony został w 1844 r. jako pierwszy taki obiekt w Niemczech. W kolejnych latach stał się jednym z największych w Europie, a po wojnie zebrano tu jeszcze większą liczbę różnych zwierząt. W latach 80. zaadaptowano dla potrzeb Zoo teren po drugiej stronie rzeki. Obecnie jest to największy ogród zoologiczny na świecie, pod względem liczby umieszczonych w nim gatunków - ponad 15 000 zwierząt należących do ok. 1600 gatunków. Mieści się tutaj również najstarsze w Europie akwarium.

  ADRES:

  Hardenbergplatz 8

  10787 Berlin (Charlottenburg)

 • Pałac Charlottenburg - budowę pałacu według planów Johanna Arnolda Neringa rozpoczęto w 1695 r. dla Sophie Charlotte, żony elektora branderburskiego Fryderyka III. Po jego koronacji na króla „w Prusach” Fryderyka I obiekt zwany Lietzenburgiem zamieniono w letnią rezydencję pruskich władców. Kilka lat później królowa zmarła, a Fryderyk ochrzcił pałac na jej cześć Charlottenburgiem. Od niego wzięła się nazwa jednej z zachodnich dzielnic Berlina. W XVIII w. rozbudowując pałac, wystawiono w ogrodzie efektowne klasycystyczne pawilony, m.in. oranżerię i teatr. Najwspanialszym wnętrzem pałacowym stało się Bursztynowa Komnata (Bernsteinzimmer). To arcydzieło sztuki dekoratorskiej i jubilerskiej Fryderyk zamówił u nadbałtyckich mistrzów z Gdańska i Kopenhagi. Plany przygotował Gottfried Wolffram, wykonawcami zaś byli Ernst Schacht i Gottfried Turau. Wykonania pilnował architekt Andreas Schluter. Prace trwały 11 lat. Efekt był imponujący. Wykonane z oszlifowanych i precyzyjnie dobranych bursztynów dekoracje pokryły ściany pokoju o wymiarach 10,5 na 11,5m. Następca Fryderyka I, król Fryderyk Wilhelm I gościł w 1716 r. cara Rosji Piotra I Wielkiego. Cara tak zachwyciła komnata, że pruski władca podarował mu ją jako dowód przyjaźni i rękojmię zawartego wówczas sojuszu. Piotr wywiózł dar do Petersburga. Bursztyny ozdobiły najpierw Pałac Letni, potem przeniesiono je do Pałacu Zimowego. Na życzenie carskiej małżonki Elżbiety uzupełniono wyposażenie gabinetu i całość przeniesiono do Carskiego Sioła. W 1941 r. sala wpadła w ręce Niemców, którzy wywieźli kamienie do Królewca. Co potem się działo z bursztynowym skarbem, nie wiadomo. Gdy Armia Czerwona odbiła Królewiec w 1945 r., arcydzieła nie odnaleziono. Próbowano ją odnaleźć na pokładach statków i samolotów zatopionych w czasie II wojny światowej, a także w ruinach zamków na terenie Polski, Niemiec, Rosji, a nawet w jeziorach Finlandii. Od 2003 r. Carskie Sioło zdobi wierna rekonstrukcja gabinetu. Chociaż żadna z sal nie może się równać z legendarną Bursztynową Komnatą, w Charlottenburgu zachowało się kilka innych intrygujących wnętrz. Najsłynniejszy jest Gabinet Porcelanowy ozdobiony majolikową dekoracją.

  ADRES:

  Spandauer Damm 10-22

  14059 Berlin
 • Plac Poczdamski - stanowi dawne serce miasta. To węzeł komunikacyjny między starą częścią miasta na wschodzie i byłym nowoczesnym Berlinem Zachodnim. Wraz z Placem Lipskim, który łączy się z nim od strony zachodniej, Plac Poczdamski leży dokładnie naprzeciw byłej bramy Poczdamskiej i ówczesnego muru akcyzowo-cłowego. Do II wojny światowej Potsdamer Platz był - przed noszącym taką samą nazwę dworcem pociągów dalekobieżnych, ze swoimi krzyżującymi się liniami tramwajowymi i autobusowymi oraz pierwszą na kontynencie sygnalizacją świetlną - jednym z najruchliwszych placów Europy. Prawie zupełnie zniszczony podczas wojny, Plac Poczdamski popadł w zapomnienie na ponad 40 lat i leżał odłogiem na granicy Wchodu i Zachodu. Po zjednoczeniu Niemiec pojawiła się niepowtarzalna szansa, by na nowo wznieść kompletny kwartał miasta w centrum metropolii. Konkurs na „pomysł zagospodarowania Placu Poczdamskiego/Placu Lipskiego” wygrali w 1991 roku architekci Heinz Hilmer i Christoph Sattler. Ich koncepcja opierała się na modelu „europejskiego miasta”, które świadomie rezygnuje z gęstej zabudowy wieżowców. W 1993 roku rozpoczęła się budowa kompleksu DaimlerChrysler według planu zagospodarowania architektów Renzo Piano i Christopha Kohlbeckera. Projekt realizowali architekci światowej sławy jak Renzo Piano, Richard Rogers i Arata Isozaki. Na największym placu budowy Europy w ciągu zaledwie 5 lat powstało z niczego zupełnie nowe centrum miejskie. Powstałe w 2000 roku Sony Center autorstwa Helmuta Jahna ze swoją zimną, futurystyczną estetyką stanowi kontrast dla kompleksu DaimlerChrysler. Na początku 2004 roku otwarto elegancki budynek Beisheim Center przy trójkątnym skrzyżowaniu im. Lenné. Nawet byli sceptycy zaczęli przyznawać, że dzięki nowej zabudowie na Plac Poczdamski powróciło życie.

  ADRES:

  Potsdamer Platz

  10785 Berlin (Mitte)

 • Reichstag - gmach projektu Paula Wallota zbudowany za rządów króla Pruskiego i cesarza niemieckiego Wilhelma II szybko urósł do rangi symbolu parlamentu cesarstwa niemieckiego. Z kolei w 1916 r. w tympanonie wieńczącym portyk budynku umieszczono dedykację: „Dem deutschen Volke” („Narodowi niemieckiemu), którą uczczono zmierzch cesarstwa i narodziny demokracji. Na narożnych aneksach powiewają narodowe czarno-czerwono-złote flagi. Na najwyższy dostępny punkt prowadzą spiralne nieprzecinające się rampy – dla wchodzących i schodzących. W szczycie kopuły pozostawiono jednak świetlik. Obiegająca zwężający się trzon konstrukcji ława wręcz zaprasza, aby wygodnie się na niej położyć i popatrzeć w niebo. Szklaną kopułę ukończono w 1999 r. z okazji przywrócenia Berlinowi stołecznych funkcji w 10-lecie zjednoczenia Niemiec. Odważna architektura jest pomysłem Brytyjczyka Normana Fostera, autora wielu spektakularnych realizacji z metalu i szkła.

  ADRES:

  Platz der Republik 1

  11011 Berlin (Tiergarten)

 • Stary Arsenał (Niemieckie Muzeum Historyczne) - budynek jest monumentalną dwupiętrową budowlą na zarysie kwadratu o boku 90 metrów z licznymi rzeźbami w fasadzie. Zeughaus zawieraja w sobie wewnętrzny dziedziniec o boku 38 metrów. Potrzebę wybudowania arsenału sygnalizował już w 1667 elektor brandenburski Fryderyk Wilhelm I. Wtedy brakowało jednak pieniędzy. Wpływ na decyzję o budowie między innymi arsenału miały jego militarne osiągnięcia i koronowanie na króla Prus Fryderyka III - wymusiło to niejako konieczność uczynienia z Berlina rezydencji z wieloma reprezentatywnymi budowlami. Rok 1706 jest oficjalnie uznawany za rok zakończenia budowy, ale w rzeczywistości do końca było jeszcze daleko. Dopiero w 1730, po 35 latach budowy, Zeughaus został oddany do użytku i stał się najbogatszym zbiorem uzbrojenia. Pod koniec II wojny światowej budynek poniósł ciężkie uszkodzenia. Podczas odbudowy w latach 1948-1967 stwierdzono złą jakość historycznych materiałów budowlanych i budynek przeszedł generalny remont i korektę konstrukcji. W 1987 Zeughaus stał się budynkiem Niemieckiego Muzeum Historycznego.

  ADRES:

  Unter den Linden 2

  10117 Berlin

 • Tiergarten - największy i najbardziej popularny park miejski w mieście. Idealne miejsce na piknik, jazdę na rowerze czy relaks na trawie. Jego obszar wynosi 210 ha. Pośrodku parku znajduje się Kolumna Zwycięstwa. Historia Tiergarten sięga połowy XVI w., gdy wytyczono tu królewskie tereny łowieckie. Na przełomie dziesiątek lat park zmieniano i udoskonalano sadząc coraz to nowe rośliny. Upiększano go również poprzez stawianie pomników ważnych postaci związanych z Prusami. W trakcie II wojny światowej Tiergarten został w znacznym stopniu zniszczony, a po wojnie zostały tu założone tymczasowe ogródki działkowe. Odtwarzanie parku rozpoczęto pod koniec lat 40-tych, tak, że niecałą dekadę później park znów stał się popularnym terenem rekreacyjnym.

  ADRES:

  (wzdłuż ulicy) der Straße des 17. Juni

  10557 Berlin

 • Wieża telewizyjna (Berliner Fernsehturm) - wieżę otwarto uroczyście 3 października 1969 roku, na krótko przed 20-tą rocznicą powstania NRD. Liczy łącznie 368 metrów. Dla Waltera Ulbrichta, ówczesnego przewodniczącego Rady Państwa NRD, stanowiła ona jeden z najważniejszych symboli przewagi socjalistycznego społeczeństwa. Budowa berlińskiej wieży telewizyjnej była potwierdzeniem tego, że na Wschodzie budowano lepszą przyszłość.

  Tym niemniej Niemiecka Republika Demokratyczna dawno już przeszła do historii, a wieża telewizyjna wciąż stoi i obecnie stanowi atrakcję turystyczną dla wszystkich Niemców, zarówno ze wschodnich, jak z zachodnich landów. Każdego roku na szczyt wieży wjeżdża ponad milion turystów z 86 krajów. Patrząc w dół z poziomu widokowego znajdującego się na wysokości ponad 200 metrów, mogą oni obserwować nieustający ruch miejski i jego nieprzerwaną przemianę. Z czasem berlińska wieża telewizyjna stała się wspaniałym symbolem zjednoczonego Berlina.

  ADRES:

  Panoramastrasse 1

  10178 Berlin (Mitte) 

View the embedded image gallery online at:
http://daytrip.pl/index.php/eu/niemcy/berlin#sigFreeIde5f79d1eb0

 • Wyspa Muzeów - znajduje się na północ od Unter den Linden. Niegdyś była na niej wioska rybacka Colln wzmiankowana ok. 1237r., czyli wcześniej niż Berlin. Z czasem Collin i Berlin zrosły się w całość i nazwa wioski poszła w zapomnienie. Miejsce określano po prostu jako Wyspa na Sprewie lub Wyspa Rybaków. Obszar zabudowany muzeami był niegdyś bagnistą łąką, osuszoną dopiero w XVIIIw., gdy założono tam ogrody zamkowe. Król pruski Fryderyk Wilhelm II polecił wznieść na niej gmach, by wystawić na widok publiczny dzieła sztuki gromadzone w Prusach. Oddane w 1830 r. Altes Museum stało się pierwszym publicznym muzeum w Prusach. Najczęściej odwiedzane na Wyspie jest Muzeum Pergamońskie, w którym można podziwiać poświęcony Zeusowi i Atenie ołtarz z Pergamonu, zniszczonego miasta greckiego z Azji Mniejszej (dziś Bergama w Turcji). Odkryła go w latach 1878-1880 niemiecka ekspedycja archeologiczna kierowana przez Carla Humanna. Fragmenty budowli z II w.p.n.e. przewieziono do Berlina, a w latach 1911 – 1930 pieczołowicie zrekonstruowano. Wzniesione wokół muzeum, notabene ostatnie w kompleksie, choć obejmuje obszerniejsze zbiory sztuki starożytnej i islamskiej, przyjęło nazwę od tego właśnie niecodziennego eksponatu, jakim jest ołtarz pergamoński. Zabytki z czasów starożytnych prezentowane są także w Starym Muzeum (Altes Museum). Najstarszy w muzealnym kompleksie budynek sam w sobie jest znaczącym zabytkiem sztuki. Wzniesiony przez znanego niemieckiego architekta Karla Friedricha Schinkla uchodzi za jedno z jego najwspanialszych dzieł. Jest to budowla klasycystycza, której fasadę zdobi 18 jońskich kolumn. Zwieńczony kopułą korpus budowli wyraźnie wzorowano na rzymskim Panteonie. Prezentowana w nim kolekcja antycznych amfor i waz jest najwspanialszym na świecie zbiorem tego typu. Jego ozdobą jest „Berlin Amphora”, naczynie datowane na ok. 490 r. p.n.e. pochodzące z Wulczi w Etrurii. Friedrich August Stuler, uczeń Schinkla, wzniósł sąsiedni gmach – Nowe Muzeum (Neue Museum). Zniszczone niemal całkowicie w czasie II wojny światowej i odbudowane pod kierunkiem brytyjskiego architekta Davida Chipperfield'a od 2009 r., mieści kolekcję sztuki egipskiej. W neobarokowym Muzeum im. Bodego (Bode-Museum) znajduje się kolekcja rzeźby niemieckiej, obejmująca eksponaty z XV i XVI w. W gmachu, którego nazwą uhonorowano historyka sztuki i dyrektora berlińskich muzeów Wilhelma von Bodego, znajdują się także zbiory sztuki bizantyjskiej, m.in. mozaiki z Rawenny. Stara Galeria Narodowa mieści wybitne dzieła malarskie mistrzów niemieckich i europejskich.

  ADRES:

  północna część Spreeinsel – wyspy leżącej na rzece Sprewie w centrum Berlina

4. Ciekawostki

 • W 1325 r. w Berlinie główny kaznodzieja z Bernau zostaje zabity przez tłum w czasie zamieszek w skutek czego miasto zostaje wyklęte przez papieża;
 • na Lichterfelde w 1882 r. zaczął pracę pierwszy na świecie tramwaj elektryczny;
 • w 1963 r. Berlin Zachodni odwiedził prezydent amerykański J.F. Kennedy;
 • Bramę Branderburską zaprojektowano tak, aby nie przysłaniała wspaniałego parku Tiergarten. Przesłonił go ustawiony za nią 170 lat później betonowy mur;
 • zamkowa kaplica w Charlottenburgu posiada obraz Matki Boskiej. Portretującemu Marię malarzowi pozowała królowa Zofia Karolina;
 • w całym Berlinie można spotkać figury misiów naturalnych rozmiarów. Ma to związek z tym, iż niedźwiedź jest oficjalnym symbolem tego miasta.

 

5. Opinia

Nigdy nie myślałam o tym mieście, że jest jakoś szczególnie interesujące, jednak po przybyciu do niego zmieniłam zdanie. Duży plus za to, że można zobaczyć bardzo dużo ciekawych miejsc nie wydawając przy tym całej masy pieniędzy. Niesamowitych wrażeń dostarcza wjazd na wieżę telewizyjną, z której (przy ładnej pogodzie) widać idealnie całe miasto. Przy okazji można usiąść w pobliskiej kawiarni i delektując się kawą oglądać te niesamowite widoki (w przeciwieństwie do Wrocławskiego Sky Tower gdzie zamiast kawiarni jest maszyna z napojami…). Berlin to idealne miejsce i dla dorosłych (ciekawa architektura, bogata historia miasta, nocne puby) i dla dzieci (Legoland, ZOO, akwarium). Jeśli ktoś posiada więcej czasu kilkadziesiąt kilometrów od miasta jest słynne Tropical Island, gdzie można poczuć się jak w tropikach. Liczne baseny, jacuzzi, egzotyczne rośliny – jednym słowem – RAJ!!! Podsumowanie będzie krótkie: polecam Berlin wszystkim bez wyjątku, bo tu nie ma czasu na nudę!!!

 

6. Bibliografia

www.visitberlin.de

www.berlin-vel.pl

http://www.legolanddiscoverycentre.de

www.zoo-berlin.de

www.jmberlin.de

www.berlin.org.pl

www.bundestag.de

www.boulevard-der-stars-berlin.de

Przewodnik „Rzeczpospolita” - „Cuda świata – Niemcy”

 

7. Mapa

Odsłony: 8858

Komentarze   

0 #12 Rosaline 2017-12-06 05:14
I love your site.. keep up the good work!
Cytować
0 #11 Roosevelt 2017-06-07 21:41
I like the valuable information you provide in your articles.
I'll bookmark your blog and check again here frequently.
I'm quite certain I will learn many new stuff right here!
Best of luck for the next!
Cytować
0 #10 Andres 2017-05-03 19:54
Wonderful blog!
Cytować
0 #9 Earnest 2017-04-22 07:34
Hey There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article.
I will make sure to bookmark it and return to read more of your useful info.
Thanks for the post. I will definitely comeback.
Cytować
0 #8 Thomas 2017-04-20 21:13
Hello i am kavin, its my first time to commenting anyplace, when i read this
paragraph i thought i could also make comment due to
this brilliant post.
Cytować
0 #7 Yasmin 2017-02-12 07:39
Hey There. I found your blog using msn. This is an extremely well
written article. I will be sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thanks for the post.
I will definitely comeback.
Cytować
0 #6 Gudrun 2017-02-06 04:12
This is really interesting, You're a very skilled
blogger. I've joined your feed and look forward to seeking more of your great post.
Cytować
0 #5 Delilah 2016-12-28 21:10
Greetings from Idaho! I'm bored to death at work so I
decided to check out your blog on my iphone
during lunch break. I love the knowledge you provide here and can't wait to take a look when I get home.
I'm surprised at how fast your blog loaded on my mobile ..
Cytować
0 #4 Freddie 2016-10-06 03:47
I loved as much as you will receive carried out right here.
The sketch is attractive, your authored subject matter stylish.
nonetheless, you command get got an shakiness over that you wish be delivering
the following. unwell unquestionably come more formerly again as exactly the same nearly a lot often inside case you
shield this hike.
Cytować
0 #3 Maryanne 2016-09-21 13:35
If some one wants expert view regarding blogging and site-building afterward i recommend him/her to pay a quick visit this web site, Keep up the good work.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież