JoomlaTemplates.me by Discount Bluehost
Kategoria: Czechy

Frenštát pod Radhoštěm (Frensztat pod Radgoszczem) – miasto

 

1. Informacje ogólne

2. Historia

3. Ciekawe miejsca

4. Ciekawostki

5. Legenda Radogosta

6. Opinia

7. Bibliografia

8. Mapa

 

1. Informacje ogólne

Miasto leżące w Czechach przy północnym zboczu pasma Radogoszcz.

 

2. Historia

Region Frensztatu ze względu na jego podgórskie i górskie położenie osiedlono dopiero w XIII wieku. Frensztat po raz pierwszy jest wzmiankowany dopiero w 14 marca 1382 r. przywilejach Vikštejna na Šostýnie, jako należący do jego posiadłości. Później miasto przypadło biskupskim Hukvaldom. U zbiegu rzek Lomnej i Lubiny przetwarzana była ruda żelaza, w miasteczku osiedlali się rzemieślnicy, kupcy i rolnicy, ale znane było przede wszystkim z tkactwa. Pastwiska górskie zasiedlali Wołosi ze swoimi stadami owiec. Historia miasta mówi o pożarach, powodziach, najazdach wojsk i plagach dżumy, ale także o poszerzaniu miasta i okolicznych gmin poprzez budowanie gospodarstw na porębach. Trudna sytuacja gospodarcza spowodowała w drugiej połowie XIX wieku masową emigrację wielu ubogich rodzin do Ameryki, zwłaszcza do Teksasu. Nawet w tych złych czasach umacnia się w Frensztacie świadomość narodowa. Powstaje mnóstwo stowarzyszeń rozwijających do dziś działalność kulturalną, społeczną, i sportową. O dziejach miasta przypominają nam liczne zabytki, którym przewodzi neorenesansowy ratusz, który króluje nad rynkiem częściowo otoczonym zabytkowymi arkadami oraz ozdobionym barokowymi rzeźbami.

 

3. Ciekawe miejsca

KOMPLEKS SKOCZNI NARCIARSKICH Jiřího Rašky - jeden z najbardziej znanych ośrodków skoków narciarskich nie tylko na Morawach, ale w całych Czechach. Impulsem do zaprojektowania ośrodka narciarskiego ze skoczniami o sztucznej nawierzchni były sukcesy w skokach narciarskich mistrza świata i zwycięzcy olimpijskiego z Grenoble z roku 1968 Jiřího Rašky.

Regularnie odbywają się tu zawody w skokach narciarskich - np. Grand prix, Czekoladowa nagroda, itp. W 2012 roku ośrodek skoków narciarskich na cześć Jiřího Rašky został uroczyście przemianowany na ,, Ośrodek Skoków Narciarskich Jiřího Rašky".

Podczas zawodów w skokach narciarskich lub imprez towarzyskich w amfiteatrze na Horečkách(festival Horečky Fest, Święto Drzewa, uroczystości Frenštátskie, koncerty itp.) czynny jest wyciąg krzesełkowy dwuosobowy.

Z dolnej części ośrodka skoczni narciarskich do amfiteatru można dojść leśnymi szlakami lub po schodach (428 stopni). Nagrodą za takie wejście oprócz podium dla zwycięzców jest także wspaniały widok na miasto i okoliczną panoramę gór.

ADRES:

Skokanské můstky

Horečky

744 01 Frenštát p. R.

KOŚCIÓŁ ŚW. JANA CHRZCICIELA - Wczesnobarokowy kościół został przebudowany w pierwszym trymestrze XVII wieku w stylu późnogotyckim. We wnętrzu chór, obraz Zmartwychwstanie oraz szopka autorstwa Josefa Knězka. Kolekcję obrazów 14 stacji Drogi Krzyżowej podarował kościołowi Albín Polášek. Obok wieży kościelnej znajduje się w ciekawie ukształtowanym postumencie barokowy krzyż piaskowcowy z 1753 roku.

KOŚCIÓŁ ŚW. MARCINA - został wybudowany na miejscu starszego kościoła po wielkim pożarze miasta w roku 1661. We wnętrzu znajduje się kaplica św. Barbary i kaplice św. Jana Nepomucena, kościół zdobi tryptyk Wołoskiej Madonny autorstwa Adolfa Liebschera (przeniesiony z kaplicy na Radgoszczu) i Szopka betlejemska wykonana przez Jana Knebla.

MUZEUM- Dominującym budynkiem, znajdującym się przed kościołem św. Jana Chrzciciela, jest odnowione muzeum, poprzednio będące siedzibą szkoły chłopięcej z 1876 roku. Na poszczególnych piętrach znajduje się dziewięć ekspozycji prezentujących historię, kulturę, przyrodę i sport regionu Frensztatu. Trzy sale ekspozycyjne na parterze przeznaczone są do prezentacji wystaw okresowych. Ozdobą dziedzińca przed wejściem do muzeum jest rzeźba rodaka z Frensztatu Albína Poláška jednego z najbardziej znanych czeskich rzeźbiarzy w USA, ,,PRADAWNA WALKA LUB ODWIECZNY BÓJ DOBRA ZE ZLEM."

ADRES:

Muzeum Novojičínska, p. o. - Muzeum ve Frenštátě pod Radhoštěm

Horní 220

744 01 Frenštát p. R.

PUSTEVNY (PUSTEWNY) - Atrakcyjne centrum turystyki górskiej Pustewny jest nie tylko punktem wyjściowym dla wielu tras turystycznych, ale przyciąga również wyjątkowym zespołem zabytkowych budowli Libušin i Maměnka, powstałych w oparciu o projekt znanego architekta Dušana Jurkoviča. Trasą prowadzącą po grzebieniach górskich, mijając rzeźbę boga Radegasta z 1931 roku, można wygodnie wejść aż na górę Radgoszcz (Radhošť) znajdującą się w wysokóści 1 129 m, skąd rozpościera się niepowtarzalny widok na okolice.

Radhošť (RADOGOSZCZ) - Radgoszcz (1 129 m) jest najbardziej znaną górą wołoszczyzny, osnuta legendami o pogańskim bogu Radogoście. Masyw górski Radgoszcz przeplata sieć podziemnych chodników, pseudokrasowych piaskowych jaskiń, które osiągają długość kilkuset metrów.

RATUSZ - Budynek neorenesansowy wybudowany w miejscu starego ratusza z roku 1796. W przeszłości w ratuszu mieściła się szkoła, kasa oszczędności, wartownia. Dziś jest siedzibą Urzędu Miasta oraz Miejskiego Centrum Informacji. Można zwiedzić wieżę ratuszową, obejrzeć oryginalne rzeźby np. A. Poláška, Karla Vašuta, Jana Knebla, oraz fotografie miasta.

ADRES:

nám. Míru 1

744 01 Frenštát pod Radhoštěm

RYNEK POKOJU - Kwadratowy rynek jest otoczony mieszczańskimi kamienicami z XVII do XIX wieku, nad rynkiem dominuje ratusz w stylu neoromantycznym. Na rynku zachowały się częściowo arkady z kamiennym brukiem. Zdobi go kamienna fontanna z posągiem Neptuna, kolumna zarazy Panny Marii i barokowa rzeźba św. Floriana i św. Jana Nepomucena.

VIELKI JAWORNIK (WIELKI JAWORNIK) - (918 m) jest najwyższym szczytem Veřovickiego pogórza. Stylowa chata, która stoi 905 m nad poziomem morza należy do Górskiej Jedności Radgoszcz i jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Beskidach. Zachowany jest jej pierwotny wygląd i atmosfera epoki.

 

4. Ciekawostki

Z Frensztatu pochodzi Jiří Raška (1941-2012) – skoczek narciarski. Pierwszy Czech, który na zimowych igrzyskach olimpijskich zdobył złoty i srebrny medal (Grenoble 1968). Był trzykrotnym zwycięzcą w skokach narciarskich w Planicy (1966,1968,1969) z rekordem świata 164 m i zwycięzcą Intersportturne (1971). Laureat tytułu Czeski narciarz XX wieku.

 

5. Legenda Radogosta

Z górą (Radhoszcz) Radhošť wiąże się wiele legend. Według jednej z nich, góra jest siedzibą Radogosta (czes. Radegasta), pogańskiego boga wojny, zwycięstwa, słońca i obfitości. Wielki pomnik Radogosta, stojący tuż pod szczytem, na wysokości ponad 1100 metrów n.p.m. jest ulubionym celem wycieczek. Pół ludzka, pół zwierzęca postać boga nadaje temu miejscu mistyczny charakter.

W dawnych czasach odbywały się tu obrzędy pogańskie. Na szczycie stoi drewniana kaplica pielgrzymkowa świętych Cyryla i Metodego. Podobno w IX wieku misjonarze z Sołunia, Cyryl i Metody, polecili zburzyć świątynię Radogosta i na jej miejscu umieścić krzyż chrześcijański. Właśnie dlatego Radogost jest także ważnym miejscem pielgrzymek. Imię boga Radogosta chętnie wymawiają także miłośnicy piwa. W browarze Nošovice produkowane jest bowiem piwo o nazwie Radegast.

 

6. Opinia

Frensztat jest położone w bardzo urokliwej okolicy!!! W pobliżu możemy znaleźć wiele ciekawych atrakcji turystycznych, szklaków pieszych i rowerowych (sezon letni). W sezonie zimowym natomiast możemy spotkać ogromną ilość narciarzy, dla których przygotowano w okolicy dogodne warunki do szusowania (będąc początkującym narciarzem doskonale czułam się na stokach). No i nie należy zapominać o skokach narciarskich, które się tutaj odbywają i które również przyciągają rzeszę kibiców z całego świata. Moje podsumowanie: Frensztat to dobre miejsce dla całej rodziny na spędzenie aktywnie ferii zimowych. Ale i latem można czynnie odpocząć wędrując po szlakach. Ach! Bym zapomniała- będąc w Czechach koniecznie trzeba zasmakować tradycyjnej kuchni! Polecam gorąco smażony ser i (oczywiście) knedliki!!!!!

 

7. Bibliografia

www.frenstat.info

www.czeczot.pl

www.czechtourism.com

 

8. Mapa

Odsłony: 1861

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież