JoomlaTemplates.me by Discount Bluehost
Kategoria: Austria

MALTA-HOCHALM-STRASSE - trasa wysokogórska do zapory wodnej Kölnbrein

 

1. Informacje ogólne

2. Tama Kölnbrein

3. Przystanki na trasie Malta-Hochalm-Strasse

4. Ciekawostki

5. Opinia

6. Bibliografia

7. Mapa

 

1. Informacje ogólne

Malta - Hochalm - Strasse - trasa wysokogórska w Karyntii, w Austrii. Długość trasy to ok. 14,5 km. Została skonstruowana na potrzeby budowy tamy Kölnbrein. Ze względu na strome zbocza w niektórych miejscach zdecydowano o wydrążeniu w skałach tuneli.

 

2. Tama Kölnbrein

Tama - najwyższa w Austrii, położona jest na wysokości 1933 m n.p.m. Pierwsze plany budowy zapory pochodzą z 1930 roku. Natomiast ostateczną budowę prowadzono w latach 1971-79. Wcześniej zbudowaną trasą transportowano cement, natomiast kruszywo pochodziło z lokalnych źródeł. W 1977 roku budowa tamy osiągnęła punkt kulminacyjny. Podczas napełniania, zaczęły pojawiać się pęknięcia. Grupa inżynierów zauważyła, że dolina Maltatal jest w kształcie litery "U", a nie w kształcie "V" co miało wpływ na ciśnienie hydrostatyczne. Po wielu latach inżynieryjnych korekt i umocnień- w 1993 roku zapora zaczęła pracować przy maksymalnych założeniach poziomu wody w zbiorniku. W 2010 roku na szczycie tamy został zainstalowany Skywalk i miejsce do skoków na bungee. Ponadto po wcześniejszej rezerwacji można zwiedzać wnętrze tamy wraz z przewodnikiem.

Dane techniczne zapory wodnej:

wysokość: 200 m

długość: 626 m

szerokość: 41 m

zawartość betonu: 1 580 000 m3

Dane techniczne jeziora zaporowego:

długość: 4,5 km

powierzchnia: 2,55 km2

pojemność: 200 000 000 m3

wartość energetyczna: 588 300 000 kWh

 

3. Przystanki na trasie Malta-Hochalm-Strasse

  • Początek trasy na wysokości 911 m n.p.m.

Kölbreinsperre

9854 Malta

  • Maltainer Wasserspiele - po 20 min pieszej wędrówki można dotrzeć do wód Melnika. Potok (w miejscu niewielkiego wodospadu) ma niezwykłą i niepowtarzalna cechę: ciemno - zielony kolor.
  • Maralmbachfall - niezwykle ciekawy wodospad znajduje się w pobliżu trasy Malta - Hochalm - Strasse. Aby go zobaczyć można wykorzystać moment, kiedy czeka się na światłach na wjazd do tunelu.
  • Erlebniszentrum - miejsce wystaw, których tematy związane są m.in. z energią wodną, burzą, przyrodą w Parku Narodowym. Można również zobaczyć wystawę kryształów górskich Alp Zachodnich.

Brandstatt 36

9854 Malta

  • Tama Kölnbrein - patrz pkt 2
  • Punkt widokowy - parking przy tunelu Mitterkar - najlepszy widok na tamę!
  • Blauer Tumpf - ostatnie miejsce na trasie. Skalne ściany, niebywały kolor wody jeziora - cudo!

 

4. Ciekawostki

Dolina Malty nazywana jest : "Doliną spadającej wody"

 

5. Opinia

Napiszę tylko w kilku słowach: trasa jest spektakularna!!!! Ostre zakręty sprawiające wrażenie, że jedzie się po serpentynie, tunele wykute w skale, wodospady, no i oczywiście cel wycieczki - TAMA..... zapierająca dech w piersi, gigantyczna, monumentalna.... Nie będę wypisywać słów - "polecam", bo to miejsce nie potrzebuje żadnej reklamy... Każdy kto tam przybędzie zobaczy niebywałą faunę i florę, zachwyci się zalegającym na szczytach śnieżnobiałym śniegiem i odetchnie nieskazitelnie czystym powietrzem.... Chce się tu wracać...

 

6. Bibliografia

www.verbund.com

www.oberkaernten.info

 

7. Mapa

Odsłony: 2416

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież