JoomlaTemplates.me by Discount Bluehost
Kategoria: Austria

Klagenfurt am Wörthersee- miasto

 

1. Informacje ogólne

2. Historia miasta

3. Legenda

4. Atrakcje turystyczne

5. Ciekawostki

6. Opinia

7. Bibliografia

8. Mapa

 

1. Informacje ogólne

Klagenfurt nad jeziorem Wörthersee (od 1 lutego 2008 pełna nazwa oficjalna Klagenfurt am Wörthersee). Jest stolicą najbardziej na południe wysuniętego kraju związkowego Austrii – Karyntii.

 

2. Historia miasta

Historyczne miasto zostało założone przez księcia Hermana jako twierdza zlokalizowana przy szlakach handlowych w okolicy. Pierwsza wzmianka pochodzi z końca XII wieku w dokumencie, w którym książę Ulryk II zwalnia Opactwo św. Piotra i Pawła z opłat za przejazd. W następnych wiekach, Klagenfurt trawiły trzęsienia ziemi, inwazja szarańczy oraz ataki z Turkami. W 1514 pożar niemal doszczętnie zniszczył miasto, a w 1518 cesarz Maksymilian I, był w stanie go odbudować i mimo głośnych protestów, oddał Klagenfurt w ręce szlachty Księstwa. Nigdy wcześniej coś takiego się stało. Nowi właściciele doprowadzili do odrodzenia gospodarczego i dominacji politycznej i kulturalnej. Powstały nowe zabudowania i nowe fortyfikacje, które budowane przez pół wieku sprawiły, że Klagenfurt stał się najsilniejszą twierdzą na północ od Alp. Jednak w 1809 roku wojska francuskie z Napoleonem na czele zniszczonły mury miasta, pozostawiając tylko wschodnią bramę. W XIX wieku, miasto rozwinęło się w ważne centrum kultury słoweńskiej Karyntii. Wiele ważnych publicznych osobistości słoweńskich mieszkało, studiowało i pracowało w Klagenfurcie. Wśród nich Antoni Marcin Slomšek, który później stał się pierwszym biskupem. Pod koniec XIX wieku słoweńskie wpływy kulturowe i polityczne w Klagenfurcie spadły gwałtownie, a do końca I wojny światowej, miasto posiadało austriacko - niemiecki charakter. Niemniej jednak, w 1919 roku miasto zostało zajęte przez wojska Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców. W 1920 roku jugosłowiańskie siły okupacyjne wycofały się z centrum miasta. W październiku 1920 podczas Plebiscytu większość wyborców zadecydowała o Karyntii, że pozostanie częścią Austrii. W czasie II wojny światowej miasto zostało zbombardowane. W celu uniknięcia dalszego niszczenia i rozlewu krwi, w dniu 3 maja 1945 Heeresgruppe E oświadczył, że Klagenfurt jest "miastem otwartym". W 1961 roku, Klagenfurt stał się pierwszym miastem w Austrii, który przyjął strefę zamkniętą dla ruchu. W 1973 roku, Klagenfurt wchłonął cztery przyległe miasta - Viktring, Wölfnitz, Hörtendorf i St. Peter am Bichl.

 

3. Legenda

Legenda głosi, że miasto zostało założone gdy kilka odważnych mężczyzn zabiło obrzydliwe "Lindwurm" + skrzydlatego smoka, żyjącego w torfowiskach przylegających do jeziora, którego pożywieniem miały być dziewice. Smoka upamiętnia imponujący 9-tonowy renesansowy pomnik w centrum miasta.

 

4. Atrakcje turystyczne

 • Dom pod Złotą Gęsią (Haus Zur Goldenen Gans) przy Alter Platz, służył za gospodę nawet cesarzom. Znajdujący się po zachodniej stronie Starego Placu jest najstarszym budynkiem w Klagenfurcie. Powstał w roku 1489.
 • Europa Park -ok. 22-hektarowy Park został otwarty w 1967 roku i jest jednym z największych parków w Austrii. Nazwa Europa Park symbolizuje otwartość Klagenfurtu wspieraną przez miasta partnerskie.

  ADRES:

  9020 Klagenfurt

 • Jezioro Wörthersee - największe śródlądowe kąpielisko Europy. We wschodniej zatoce jeziora Wörthersee woda ma jakość wody pitnej, a wszyscy odwiedzający mogą na miejscu korzystać z trzech ogromnych pomostów kąpielowych, zjeżdżalni i wspaniale utrzymanych trawników - miejsc do plażowania.

 • Katedra św. Piotra i Pawła - nazwa potocznie używanej nazwy Katedra Klagenfurcka. Katedra nie leży w samym centrum miasta. Kiedy zdecydowano o jej budowie, okazało się, że w samym Starym Mieście nie ma miejsca na nowy budynek, który miał się znacznie wyróżniać wielkością od innych świątyń w okolicy. Budowę zaczęto na początku 1581 roku, a grunt pod katedrę miał służyć także jako miejsce dla przyszłego szpitala miejskiego. Nazwisko architekta katedry nie jest znane. Ze względu na ewangelicki charakter kościoła próżno było w nim szukać przepychu. Pomieszczenia były obszerne, puste i jasne. Do katedry „przyłączony” był szpital i cmentarz. Z zewnątrz skromna, nie przypomina zupełnie dostojnych katolickich świątyń Wiednia czy Salzburga. Wybudowana jako kościół protestancki, już jednak w 1604 roku - w dobie kontrreformacji - została przejęta przez jezuitów. Po pożarze z 1723 r. późnogotyckie wnętrze otrzymało barokowy wystrój. Są tu godne uwagi pilastry, bogate sztukaterie na ścianach i sklepieniu, milczące rzeźby przy bocznym ołtarzu, kopia słynnej czarnej madonny z Altötting i malowidła Daniela Grana. Do najciekawszych atrakcji Katedry niewątpliwie należy prawie stumetrowa wieża. Po przemierzeniu 6 pięter tej lekko pochylonej części kościoła znajdziemy się na tarasie widokowym, z którego rozpościera się piękny widok na Klagenfurt i otaczającą go Styrię. W wieży znajduje się 5 dzwonów, które trafiły do Katedry Klagenfurckiej z Salzburga w 1951 roku.

  ADRES:

  Pfarre Klagenfurt-Dom
  Lidmanskygasse 14
  9020 Klagenfurt

 • Kościół Ducha Świętego (Heiligengeistkirche)- Wiek kościola można zaobserwować po licznych stylach architektonicznych, które mocno wpłynęły na wygląd. To z tego powodu świątynia ta jest tak interesująca – nie jest jednolita, nudna i konwencjonalna. Kościół został wyświęcony w 1355 roku, a 30 lat później dołączono do niego szpital i cmentarz. Jak większość kościołów w okresie reformacji i kontrreformacji, przechodził z rąk katolickich (do 1563 roku) do ewangelickich (1563-1600). W 1582 został po raz pierwszy przebudowany, a w latach 1630-1639, kiedy wrzawa walk religijnych ustała, dokończono przebudowę pod okiem mistrza Adama Koleringa. Ważnym momentem w dziejach kościoła było przyłączenie do niego w 1678 roku klasztoru Sióstr Urszulanek, co znacznie wpłynęło na jego dzisiejszy, mocno barokowy charakter. Podczas okupacji francuskiej w latach 1809-1810 klasztor i kościół zamieniono między innymi na stajnię i magazyny, co nie pozostało bez wpływu na ogólny stan świątyni, którą trzeba było gruntownie odrestaurować. W 1849 roku zakon Sióstr Urszulanek ponownie przejął kompleks klasztorny i go powiększył. Podczas II Wojny Światowej, w wyniku bombardowań ucierpiała znaczna część kościoła, która ostatecznie została odbudowana w 1960 roku. Pierwotnie kościół był gotycki (i dzisiaj można w pomieszczeniach wewnętrznych znaleźć gotyckie pozostałości), ale w wyniku rozbudowywania świątyni szybko zmienił swój charakter na barokowy (wieża zachodnia ma kształt typowo barokowej cebuli, charakterystyczne są także okrągłe okna). Dla znawców historii sztuki gratką będzie wynajdywanie różnych stylów architektonicznych, np. liczne połączenia elementów późnego rokoko ze stylem nowo barokowym albo typowo klasycystyczne kolumny w przedniej części kościoła z roku 1800.

  ADRES:

  Filialkirche Heiligen-Geist-Kirche
  Ursulinengasse
  19020 Klagenfurt

 • Kreuzbergl - potoczna nazwa dla kilku wzgórz. Wzgórza (między innymi Kalvarienberg oraz Falkenberg) położone są na wysokości od 517 (Kreuzbergl) do 617 metrów nad poziomem morza. Inna nazwa dla tego miejsca to „Góra Domowa”. Na trasie turystycznej znajduje się, m.in.: ogród botaniczny, jedyne w swoim rodzaju muzeum górnictwa, wieża widokowa, nieczynne obiekty wojskowe, kościółek - ślicznie wtulony we wzgórze Kreuzbergl, zamek Zigguln oraz gospodę. Nie zabraknie także okazałych pomników przyrody.

 • Landhause - siedziba karynckiego sejmu. Znaki rozpoznawcze: dwie symetryczne wieże i piękny arkadowy dziedziniec. Prawdziwą perłą jest jednak przede wszystkim Sala Herbowa (Großer Wappensaal) na pierwszym piętrze. XVIII-wieczny wystrój, dzieło Josefa Ferdinanda Fromillera, może rzucić na kolana. Na suficie znakomity fresk, upamiętniający hołd stanów Karyntii przed cesarzem Karolem VI. Na ścianach 650 odmalowanych z pietyzmem herbów najznamienitszych karynckich rodów. Do tego stylowa marmurowa podłoga z trójkolorowym wzorem. Sąsiednia sala, w której obradują parlamentarzyści, siłą rzeczy jest już dużo skromniejsza. Uwagę zwracają przedwojenne freski, ilustrujące walki obronne przeciwko armii jugosłowiańskiej po rozpadzie Austro-Węgier.

  ADRES:

  9020 Klagenfurt

 • Lendkanal - prowadzi z jeziora Wörthersee do centrum miasta. Lendkanal ma długość 4 kilometrów. Jego najdłuższa część na północy łączy się z Tarviser Straße (wcześniej „Lendweg”), a na południu z Villacher Straße. Nad kanałem znajduje się wiele mostów, z których niektóre mogą pochwalić się bogatą przeszłością architektoniczną. Mimo tego, że kanał wybudowano dopiero po tym jak duży pożar miasta w 1518 roku zmusił cysterski klasztor Viktring do oddania terenów miastu, to nie wisi nad nim żadne fatum. Wręcz przeciwnie, Lendkanał zalicza się do najbardziej romantycznych miejsc w całym Klagenfurcie, a to głównie dzięki pływających po nim prześlicznych małych stateczkach. Będąc na ich pokładzie czujemy się, jakbyśmy pływali po Wenecji. Dzisiaj port sprawia wrażenie jakby był z bajki – jest cichy, spokojny i romantyczny. Razem z ulicami prowadzącymi do Starego Miasta wydaje się być cudowną ostoją dla wszystkich, których oczarowuje urok Klagenfurtu. W porcie można smacznie zjeść, schłodzić się sokiem ze świeżych owoców oraz wpatrując się w cudowny krajobraz jeziora Wörthersee, zapomnieć na chwilę o świecie. Mało kto pamięta, że w ubiegłych stuleciach port ten był jednym z najbardziej ruchliwych i dynamicznie rozwijających się miejsc w tej części Europy. To tutaj trafiały różnego rodzaju produkty zarówno z północy, jak i z obszaru adriatyckiego.

  ADRES:

  Lend-Schifffahrt
  Trabesing 54
  9071 Köttmannsdorf

 • Lindwurm - smok, a zarazem świętość, godło miasta i ozdoba Neuer Platz od XVI stulecia. Najbardziej ucierpiał w czasach napoleońskich, gdy żołdacy zabawiali się strzelaniem do niego. Alianckie bombardowania w 1945 r. przetrwał nietknięty. Ostatniego despektu doświadczył jakieś ćwierć wieku temu pomalowany przez dwójkę nastolatków. Chuligani musieli go potem wypucować.

 • Minimundus - świat w miniaturze na obszarze 26 000 m2. Zawiera ok. 180 eksponatów z 53 państw w skali 1:25. Park został otwarty w 1958 roku. Zobaczymy tam m.in. Statuę Wolności, Pantenon, Bazylikę św. Marka z Wenecji, Mur Chiński, Biały Dom. Z Polski natomiast: krakowskie Sukiennice, Zamek Królewski w Warszawie. Najwyższy model ma co najmniej 23 m i jest to wieża telewizyjna w Toronto.

  ADRES:

  Villacher Strasse 241

  A-9020 Klagenfurt

 • Muzeum Roberta Musila - sam Musil zalicza się do najbardziej rozpoznawalnych twarzy nowoczesnej literatury niemieckojęzycznej. Jego prace znalazły uznanie nie tylko w czasie jego życia, ale zostały docenione również przez współczesnych krytyków literatury niemieckiej. Ten austriacki pisarz urodził się 6 listopada 1880 w Klagenfurcie. Mimo, że jego pobyt tam trwał zaledwie 11 miesięcy, Musil w swojej twórczości starał się poświęcać dużo miejsca własnym korzeniom. Ale to nie tylko miejsce, w którym można dowiedzieć się wielu interesujących informacji o życiu, twórczości i sposobie pisania autora – to przede wszystkim miejsce, gdzie można spotkać się z literaturą. Oprócz wystaw stałych, spotkamy w muzeum również pełną religijnego mistycyzmu i filozofii twórczość Christine Lavant (która w 1970 roku otrzymała prestiżową literacką nagrodę państwową Großer Österreichischer Staatspreis für Literatur), a także dowiemy się, dlaczego bardzo lubiana w Austrii autorka wielu powieści Ingeborg Bachmann pisała pod pseudonimem Ruth Keller.

  ADRES:

  Bahnhofstrasse 50
  A-9020 Klagenfurt

 • Muzeum Techniki i Komunikacji - „Nostalgiczne Środki Komunikacji na szynach, ulicach i w wodzie – to nasza specjalność”. Muzeum oferuje naprawdę dużo. To nie jest jedno z tych miejsc, w których trzeba słono zapłacić za obejrzenie kilku dobrze zachowanych eksponatów. To w zasadzie kompleks budynków, miasteczek i atrakcji, które – podzielone tematycznie – tworzą wierną iluzję minionych czasów.

  ADRES:

  Nostalgiebahnen In Kärmten
  Museum für Technik und Verkehr
  Laharstraße 76

  9020 Klagenfurt

 • Ogród botaniczny - na powierzchni 1,2 hektara rosną rośliny nie tylko charakterystyczne dla Karyntii (np. kwiat wulfenia carinthiaca - karyncki symbol), ale i dla całej Europy. Ogród botaniczny to także ciekawa historia. W maju roku 1945, kiedy Brytyjczycy wyzwolili Klagenfurt spod panowania Hitlera, zbudowali w ogrodzie botanicznym wieżę nadawczą oraz pierwszą wolną rozgłośnię radiową. To właśnie stąd 8. maja 1945 roku, o godzinie 19.30, ogłoszono niemiecką kapitulację. Do atrakcji ogrodu należy niewątpliwie muzeum górnictwa, w którym znajdziemy okazy tysiąca najróżniejszych kamieni i minerałów.

 • Planetarium - to tutaj można dowiedzieć się w jaki sposób słońce krąży wokół ziemi, jak liczy się dni w roku, dlaczego dokładnie 29. lutego przypada raz na cztery lata, jaka jest różnica między gwiazdą i planetą oraz jak najlepiej dolecieć na Marsa.

  ADRES:

  Planetarium Klagenfurt
  Villacher Straße 239
  A-9020 Klagenfurt

 • Stadion Klagenfurt Wörthersee (Hypo-Arena) - w grudniu 2005 roku zburzono stary stadion w Klagenfurcie, co datuje się na początek budowy nowego miejsca spotkań piłkarskich. W planach było jednak coś więcej niż tylko stadion – Klagenfurt chciał mieć miejsce, które będzie zapierało dech w piersiach; miejsce, o którym będzie wspominało się z utęsknieniem i które będzie budziło podziw. Stworzono więc całe centrum sportowe. Wyposażone jest w najnowocześniejsze urządzenia, najlepsze bieżnie i obiekty sportowe. Stadion wybudowano w niecałe dwa lata od momentu zburzenia starej areny. Oficjalna inauguracja miała miejsce 7. Sierpnia 2007 roku. Stadion był gotowy na Mistrzostwa Europy w 2008 roku. Ze względu na swój futurystyczny wygląd, początkowo stadion nazwano UFO. Sympatyczna nazwa przyjęła się i funkcjonuje do dziś.

  ADRES:

  Sportpark Klagenfurt GmbH
  Südring 207
  A-9020 Klagenfurt am Wörthersee

 • Stary Ratusz (Altes Rathause) - wzniesiony ok. 1600 roku przez hiszpańskiego budowniczego i nazywany kiedyś pałacem Welzera. Warto przyjrzeć się herbowi rodu Rosenbergów zachowanemu nad portalem głównym i zajrzeć na piękny renesansowy dziedziniec z krużgankami.

 • ZOO gadów i plazów (Reptilienzoo Happ) - w tym wyjątkowym Zoo otrzymacie wgląd w fascynujący świat krokodyli, żółwi i węży. W terrarium zobaczycie skorpiony oraz pająki ptaszniki, a w akwariach ryby z jeziora Wörthersee. W zoo będziemy mogli zobaczyć, między innymi, należącego do rodziny kobr Tajpana - Oxyuranus scutellatus - najbardziej jadowitego węża na świecie. Żadne inne europejskie zoo nie podjęło się opieki nad tym stworzeniem. Od grudnia 2008 roku w terrarium można podziwiać także niezwykłą kolekcję ptaszników.

  ADRES:

  Raptilienzoo Happ
  Villacherstr. 237
  9020 Klagenfurt

 

5. Ciekawostki

 • Klagenfurt zwany jest „klejnotem renesansu nad jeziorem Wörthersee“;
 • w Klagenfurcie Polacy zagrali z Niermcami i Chorwacją w Euro 2008;
 • dookoła króluje renesans. Tragiczny pożar z 1514 roku strawił niemal całe ówczesne miasto. Odbudowa musiała się odbywać praktycznie od podstaw. Zaangażowano w tamtym czasie głównie włoskich architektów. W efekcie Klagenfurt przypomina dziś miasta słonecznej Italii;
 • fontanna z Krasnalem Wodnikiem - od kaprysów którego zależały wylewy okolicznych rzek, dotknięcie jego wystawionego palca wskazującego podobno spełnia wypowiedziane życzenia.

 

6. Opinia

Byłam w Klagenfurcie tylko raz i mogę napisać, że to urocze i schludne miasto wśród gór, nieopodal jeziora Wörthersee. To wspaniałe miejsce dla wszystkich!!!! Każdy kto tu zawita natychmiast się w mieście zakochuje!!! Panuje tu prawdziwa różnorodność: urocze uliczki; motyw historycznego smoka na każdym kroku; kafejki z wyśmienitą kawą; uspokajające góry; jezioro, nad którym można znaleźć ciszę i spokój po dniu pełnym wrażeń... Wszystko to powoduje, że człowiek czuje się tu dobrze i chce wracać...

 

7. Bibliografia

www.minimundus.at

www.klagenfurt.lovetotravel.pl

www.poznajklagenfurt.pl

www.newsweek.pl

www.mein-klagenfurt.at

www.travelgrove.com

 

8. Mapa

Odsłony: 2534

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież