JoomlaTemplates.me by Discount Bluehost
Kategoria: Austria

Alpejski Park Narodowy Wysokie Taury (Nationalpark "Hohe Tauern")

 

1. Geneza Alp

2. Podstawowe informacje o Parku Narodowym Wysokie Taury

3. Grossglockner (Wielki Dzwonnik)

4. Historia wejścia na szczyt Grossglockner

5. Lodowiec Pasterze

6. Grossglockner Hochalpen Strasse (Trasa wysokogórska)

7. Przystanki na trasie Grossglockner Hochalpen Strasse

8. Opinia

9. Galeria

10. Bibliografia

11. Mapa

 

 

1. Geneza Alp

Alpy to orogeneza alpejska. Zaczęły się wypiętrzać przed ok. 65 mln lat i formowały się jeszcze 2,5 mln lat temu, gdy dwie płyty skorupy ziemskiej nasunęły się na siebie, wypychając w górę dwa wielkie łańcuchy górskie. Proces ten zresztą trwa do dziś.

Alpy to wielki masyw górski, w kształcie łuku długości 1200 km, ciągnący się od Morza Śródziemnego w południowo-wschodniej Francji do Austrii na północnym-wschodzie. Zajmują obszar ponad 207 000 km2 i właściwie stanowią kilka oddzielnych, sąsiadujących ze sobą pasm górskich. Góry te mają strome zbocza i nierówne, pokryte wiecznym śniegiem szczyty. Miejscami są to granitowe skały i wąwozy.

 

2. Podstawowe informacje o Parku Narodowym Wysokie Taury

Park Narodowy Wysokie Taury to największy tego rodzaju obszar pod ochroną na naszym kontynencie. Ma imponującą powierzchnię 1787 km2. Park znajduje się na terenach aż trzech krajów związkowych Austrii – Karyntii, Salzburga i Tyrolu. Choć Wysokie Taury w całości są strefą chronioną, mieszka tu w miasteczkach i wioskach aż 60 000 ludzi. Na terenie parku znajduje się najwyższy szczyt w Austrii – Grossglockner (3797 m n.p.m.), ale ogółem na terenie parku wznosi się ponad 300 szczytów przekraczających 3000 m n.p.m.! Znajduje się tu również 246 lodowców.

 

3. Grossglockner (Wielki Dzwonnik)

„Grossglockner króluje nad naszą ziemią” – tak pisał Jakob Lorber, XIX – wieczny muzyk, mistyk, poeta i wizjoner. I miał rację! Grossglockner (3797 m n.p.m.) jest najwyższym szczytem Parku Narodowego Wysokie Taury, a zarazem Austrii. Pierwszy raz został zdobyty w 1800 roku. Nazwę swą Wielki Dzwonnik zawdzięcza mieszkańcom Heiligenblut. Rzeczywiście, góra przypomina dzwon. Na jego wierzchołku znajduje się imponujący krzyż, godny nazwy Keiserkreuz (Krzyż Cesarski). Wystawiony w 25. Rocznicę małżeństwa cesarza Franciszka Józefa z Elżbietą Bawarską (Sissi), waży 350 kg. Umocowano go żeliwnymi łańcuchami, niczym kotwicę flagowego żaglowca imperium. Na szczyt wniesiono go w częściach i dopiero na górze zmontowano. Pracowało nad tym wielu ludzi.

W 2000 roku, w dwusetną rocznicę pierwszego wejścia na Grossglockner, krzyż zdjęto za pomocą helikoptera. Oczyszczony w Lienzu (stolica Osttirolu) odzyskał dawny blask.

Zgodnie z kultywowanym w austriackich Alpach obyczajem zdobycie szczytu kwitują uścisk dłoni i pozdrowienie: „Berg Heil!” (Niech żyją góry! Chwała górom!). jest w tym pozdrowieniu ważny podtekst – życzenie szczęśliwego powrotu. Z każdej góry trzeba przecież zejść, a to wymaga koncentracji i rozważnego rozłożenia sił.

 

4. Historia wejścia na szczyt Grossglocker

Na przełomie XVII i XVIII wieku, w epoce podboju Alp, zapragnął się z nią zmierzyć również jeden z książąt kościoła, biskup Franz-Xaver von Salm-Raifferscheid. Dostojnik sfinansował wyprawy, które doprowadziły do zdobycia góry.

Wyruszono z Heiligenblut. Choć cel był widoczny, nie poszło łatwo. Pierwsza wyprawa, w 1799 roku, załamała się na przepaścistej, wąskiej grani Kleinglocknera. Uczestniczył w niej również mecenas przedsięwzięcia. Jednak opuściły go siły i dotarł tylko do wysokości2750 metrów. Wykorzystując naturalną niszę pod skałami, urządzono dla niego kamienno – drewniany schron, który służył podejmującym podobne wyzwania jeszcze przez kilkadziesiąt lat. Ślady schronu są widoczne do dziś, a wzniesione 100 lat później schronisko (najstarsze w tej części Alp, na wysokości 2644 metrów) nosi imię hierarchy.

Do kolejnej próby przygotowano się jeszcze sumienniej. Uczestniczyło w niej ponad 60 osób, w tym aż 47 miejscowych przewodników i cieśli, którzy zakładali drabiny i stopnie w trudniejszych miejscach. Widać patron kościoła z Heiligenblut, święty Wincenty, pobłogosławił wyprawie, gdyż 28 lipca 1800 roku na szczyt dotarło aż pięciu śmiałków: dwaj przewodnicy z Heiligenblut – bracia Klotz, dwóch cieśli i duchowny o nazwisku Horasch.

Zdobywając wierzchołek, zakłócili na dobre sen alpejskiego olbrzyma. Coraz więcej turystów i wspinaczy wdziera się odtąd na szczyt. Różnymi drogami, latem i zimą. Jednego z najbardziej spektakularnych wejść dokonał już w 1876 roku, w towarzystwie przewodników z Heiligenblut, Alfred Markgraf Pallavicini. Z przełączki oddzielającej główny wierzchołek od Kleinglocknera opada na wschód stromy, wypełniony wiecznym śniegiem i lodem żleb. Trzeba tam pokonać 600 metrów różnicy poziomów i 55 stopni nachylenia. Dla uczczenia zdobywcy żleb nazwano Pallavicinirinne. W 1961 roku zjechali nim pierwsi narciarze, prosto na lodowiec Pasterze. Pierwsza kobieta – dopiero w 2003 roku.

 

5. Lodowiec Pasterze

Ze stoków Grossglocknera spływają liczne lodowce. Najwspanialszy z nich to Pasterze.

Od tysięcy lat rzeźbi głęboką dolinę u stóp wschodnich ścian Grossglocknera. Jeden z największych lodowców Alp i największy w Austrii, odnawia się dzięki śniegom zaściełającym rozległe pola na stokach Johannisbergu. Z iście arktycznym krajobrazem tej krainy wiecznych śniegów, zwanej Oberster Pasterzeboden, kontrastuje nieprzystępny, ziejący szczelinami lodospad Oberes Pasterzenkees.

Poniżej lodospadu ciągnie się leniwie ku południowi Mittleres Pasterzenkees. Na tym odcinku Pasterze zamienia się w szeroką rzekę, tyle że płynie nią lód, który swoją potężną masą kruszy skały na drobny żużel. Pcha i miele materiał skalny, wyrzucając go częściowo na boki. W efekcie równolegle do jego biegu powstają hałdy bocznych moren. Ruch lodowca trudno dostrzec, jednak szczeliny potrafią się pojawiać i znikać nawet tego samego dnia. Najgłębsze z nich osiągają 100 metrów i stanowią ogromne zagrożenie dla wędrujących latem po lodowcu piechurów, a zimą miłośników skitouringu. Ze stoków Grossglocknera oraz ograniczającego dolinę z przeciwnej strony Fuscherkarkopfu spływają mniejsze jęzory. Czarno-brunatny kolor żużlowisk odbija od bieli śnieżnych pól. Ściany szczelin i spękane bryły lodowca mienią się w słońcu, przybierając lazurową barwę.

Pasterze spływa jęzorem długości 8,5 km. Zajmuje przy tym około 18,5 km2. Oznacza to, że od połowy XIX wieku, kiedy rozpoczęto regularne pomiary, jęzor zmniejszył powierzchnię o blisko jedną trzecią i skrócił się aż o 3 km.

 

6. Grossglockner Hochalpen Strasse (Trasa wysokogórska)

Ta wysokogórska trasa jest jedną z najbardziej efektownych alpejskich szos. Łączy Karyntię z Krajem Salzburskim. Atutem są widoki na Wysokie Taury, przede wszystkim na ich najwyższy szczyt Grossglockner i największy lodowiec – Pasterze. Trasa przebiega przez Park Narodowy Wysokie Taury. Pomysł poprowadzenia wysokogórskiej szosy narodził się w latach dwudziestych minionego stulecia. Realizacja trwała dekadę, intensywne prace budowlane prowadzono 26 miesięcy, do roku 1934. Droga kosztowała – wyrażając to w dzisiejszych realiach 53,5 miliona euro. Szacuje się, że od chwili oficjalnego otwarcia w sierpniu 1935 roku drogą przejechało ponad 50 milionów osób. Szosa ma długość 47,8 km. Najniższym punktem jest Fusch (805 m) w Kraju Salzburskim, a najwyższym Hochtor, wykuty w skałach tunel na wysokości 2504 m. Trasa prowadzi do Heiligenblut w Karyntii. Śmiałe serpentyny przechodzą przez wszystkie piętra alpejskiej roślinności – od pól uprawnych w dolinach Fusch i Moll, po dolną granicę lodowców.

 

7. Przystanki na trasie Grossglockner Hochalpen Strasse

 • Fusch w Kraju Salzburskim 805 m n.p.m. – mieści się tutaj wystawa przyrodnicza poświęcona torfowiskom i podmokłym łąkom, charakterystycznej roślinności niższych partii alpejskich stoków.
 • Wildpark Ferleiten 1145 m n.p.m., 14,5 km – z myślą o dzieciach sprowadzono tutaj około dwustu gatunków zwierząt. Są wśród nich brunatny niedźwiedź, wilki i gatunki wysokogórskie z koziorożcami i kozicami.
 • Piffkar 1620 m n.p.m., 19,3 km – kolejne miejsce edukacyjne. Tematem przewodnim jest woda. Została tu poprowadzona krótka ścieżka edukacyjna. Ekspozycja dla dorosłych przedstawia drogi i tunele w Wysokich Taurach.
 • Hochmais 1850 m n.p.m., 21,6 km – w zakończeniu doliny Ferleiten, pojawiają się pierwsze lodowce.
 • Haus Alpine Naturschau 2260 m n.p.m., 26 km – ekspozycja dotyczy relacji w przyrodzie.
 • Edelweissspitze 2571 m n.p.m., 27,3 km – panorama ponad 30 trzytysięczników. Do punktu widokowego prowadzi Edelweissstrasse (Droga Szarotek).
 • Fuscher Torl 2428 m n.p.m., 27,4 km – monument poświęcony robotnikom, którzy zginęli podczas budowy drogi. W panoramie Grossglockner.
 • Informationsstelle Greifvogel 2320 m n.p.m., 29,1 km – miejsce poświęcone ptakom górskim.
 • Fuscher Lacke 2262 m n.p.m., 29,3 km – ekspozycja historyczna o budowie drogi.
 • Geologischer Lehrweg 2290 m n.p.m., 29,5 km – ekspozycja poświęcona geologii – skałom, z których są zbudowane Wysokie Taury.
 • Hochtor 2504 m n.p.m., 33,4 km – najwyższy punkt. Tunel wykuty w skałach na granicy Kraju Salzburskiego i Karyntii (311 m długości). Tutaj w 1935 roku odbyła się uroczystość otwarcia drogi.
 • Schoneck 1953 m n.p.m. – ekspozycja poświęcona przyrodzie alpejskich łąk.
 • Kaiser-Franz-Josefs-Hohe 2369 m n.p.m. – miejsce historyczne, gdyż pierwszymi prominentnymi gośćmi byli tutaj cesarz Franciszek Józef z małżonką. Zbudowano dla nich drewniany domek, służący jeszcze długo jako schronisko.
 • Informationsstelle Kasereck 1911 m n.p.m., 41,9 km – malowniczy punkt widokowy przy górnej granicy lasu w dolinie Moll.
 • Heiligenblut 1301 m n.p.m., 47,8 km – wioska jest jednym z popularnych punktów startowych wycieczek na Grossglockner. Kościół pod wezwaniem św. Wincentego jest celem pielgrzymek. We wnętrzu znajduje się kolumna z krwią Zbawiciela (stąd nazwa Heiligenblut – Święta Krew), przyniesioną w IX wieku przez świętego Bricciusa z Bizancjum.

 

8. Opinia

Maj 2002 rok – to wtedy przyjechałam do Austrii na objazdową wycieczkę. Na liście miejsc do zobaczenia były m.in. Wysokie Taury. Moje pierwsze wrażenia - nieskazitelna (!) przyroda, zaśnieżone szczyty, kontrast błękitu i idealnie czystej bieli śniegu. Ponadto lodowiec Pasterze, do którego można zejść. Apropo lodowca - wszyscy mówili – ubierz się grubo J nie mieli racji J na dole było ciepluteńko!!!! To była niezła frajda rzucać się śnieżkami nie marznąc ani trochę! Co jeszcze utkwiło w pamięci? Świstaki. Bardzo przyjazne, ciekawskie stworzenia, które podchodzą do każdego zaparkowanego auta i tylko czekają żeby dać im chociaż jedną, małą kanapkę. Podsumowując - mogłabym napisać, że Wysokie Taury przyciągają wielbicieli sportów zimowych i górskich zdobywców, ale po co? Przecież to każdy wie! Nie każdy jednak wie, że wyprawa w te regiony to niesamowita przygoda! To patrzenie na naturę pod zupełnie innym kątem... i na koniec ludzie - przesympatyczni, pozytywnie nastawieni, witający na każdym kroku "Gruss Gott"!

 

9. Galeria

 

10. Bibliografia

„500 cudów świata”, wyd. Publicat

Czasopismo „Poznaj Świat”, art. „Grossglockner Wielki Dzwonnik”, tekst: Paweł Wroński

Encyklopedia Oxford, wyd. Świat Książki, 1996

 

11. Mapa

Odsłony: 2709

Komentarze   

0 #3 Agnes 2017-05-06 16:21
Hello there, You have done a fantastic job. I'll definitely digg it and in my opinion recommend
to my friends. I am confident they will be benefited from this
web site.
Cytować
0 #2 Pilar 2017-04-16 01:56
I simply couldn't go away your site before suggesting that I really loved the usual info
an individual provide for your visitors? Is gonna be back
continuously to inspect new posts
Cytować
0 #1 Fran 2017-04-07 20:22
I was very happy to uncover this site. I need to to thank you for
your time just for this wonderful read!! I definitely liked every little bit of it and
I have you saved as a favorite to check out new information on your site.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież